Běžky a já...

17. prosince 2009 v 20:52 | Claire |  sport a vše kolem něj
Tak taky jednou přidávám něco do téhle rubriky. Radujme se, veselme se, to už dlouho neuvidíte, že by Claire psala o sportu. :D
Nejsem žádný kulaťoučký Budulínek ani barokní andělíček s faldy po těle, nicméně sportu se věnuji jen na rekreační úrovni. Možná je to tím, že v malém městečku, kde žiji, mám jako nevidomá jen málo příležitostí závodně se věnovat jakémukoli sportu, možná jsem i trochu líná. Dalo by se říci, že nemít sportovně založeného otce, znala bych pojem "sportovat" nejspíš jen z literatury. Jsem ale toho názoru, že vyzkoušet se má všechno, a tak se občas stane, že i já, ryze nesportovní typ se nadchnu pro nějakou bohulibou činnost, jež unavuje svalstvo, ale léčí rány na duši. Pravidelně jezdím s rodinou na vodu, miluji krátké i dlouhé procházky tichou přírodou, vyzkoušela jsem i jak krásný je pohled na svět z koňského hřbetu (moc jsem toho sice neviděla, nicméně pocit to byl k nezaplacení), párkrát jsem si zahrála na vysokohorského turistu, při čemž mi jako geniální náhrada Mount Everestu posloužily skály na Berounsku a svou přítomností poctila i lanové centrum. Největší oblibě se však u mě těší zimní sporty, kterým bych chtěla věnovat tento článek. O sjezdování tady mluvit nebudu, v naší rodině není žádný nadšený sjezdař a bohužel ani žádná osoba natolik šílená, aby šla se mnou dobrovolně na sjezdovku. Ale běžkaření je doslova srdeční záležitostí téměř celé rodiny.
Jak vlastně jezdí nevidomý na běžkách? Odpověď je jednoduchá - úplně normálně jako každý jiný vidící člověk... Jen je zapotřebí mít průvodce, který má buď s nevidomými nějaké zkušenosti, nebo je natolik komunikativní, že naprosto spontánně dokáže okomentovat všechny záludnosti běžecké trasy a při troše štěstí při tom stíhá vést i normální rozhovor. Nejlepším průvodcem bývá zpravidla někdo, kdo má k běžkám vztah, kdo si s daným nevidomým dobře rozumí a nebo někdo, kdo má o průvodcování zájem. Naprosto ideální situace nastává, když stanovenou trasou vede běžecká stopa, to pak průvodce nemusí tolik namáhat své hlasivky popisováním a komentováním, stopa je totiž geniální vodící linií pro vaše lyže. Ale i během procházky na běžkách na vás občas mohou číhat drobné záludnosti, např. v podobě rozdupané stopy či úzkých, zledovatělých nebo prudkých sjezdů.
Celkem zásadním problémem ovšem je, když si průvodce nebo trasovaný nevidomý plete pravou a levou stranu. A ještě kurioznější to může být v případě, kdy si strany pletou oba. To znám z vlastní zkušenosti. Vloni jsme si o jarních prázdninách vyrazili s rodinou a známými na týden do Jeseníků. Hned první den jsme se s mamkou rozhodly obhlédnout zdejší
rolbou upravované běžecké stopy. Jedeme jen volným tempem a povídáme si, když se proti nám doslova vyřítí parta rozjetých německy mluvících "vrcholových sportovců olympioniků". Mamka v poslední chvíli stihla zavolat, ať zahnu prudce doprava. Srážce jsme se sice vyhli, jenže ... Ouha! Nevím, zda chyba byla na mé, či mámině straně, nicméně popletená pravo-levá orientace měla za následek mohutné "žbluňk" a záchvat smíchu - to jsem se důvěrně seznámila s tamějším potokem. Vyhrabat se z něj mi pomáhali dokonce i již zmínění němečtí "olympionici".
Takovéto scény nejsou naštěstí nijak částé. Situace s popletenými stranami většinou končí tím, že na mě průvodce zařve cosi ve smyslu: "Tam ne, brzdi! ... Teda, teď už nebrzdi, radši spadni. Bude to rozhodně bolet míň než se rozbít o támhleten strom."
Při sjíždění kopců se taktéž dějí zajímavé věci. Je-li kopec prudký, což znamená, že se nedá sjíždět pomalu a trasér by tedy nestíhal navigovat, musí se nevidomý průvodce chytit a kopec pak zdolají společně. S tátou se nám osvědčily dvě možnosti, jak to zvládnout. Ta první je jednoduchá, ale dá se použít jen v případě, že sjezd je dostatečně široký. A jak to tedy vypadá? Prostě a jednoduše se chytíme za ruce, jedeme vedle sebe a každý pluží jednou lyží. Druhému způsobu se říká tzv. závěs. Spočívá to v tom, že se nevidomý chytí průvodce kolem pasu a takto (za sebou) zdolají menší či větší "krpál". Osobně preferuji spíše první možnost, zdá se mi pohodlnější, i když - jak mi stále někteří lidé opakují - může to být celkem solidně sebevražedné, v případě, že proti nám do kopce stoupá nějaký kolega běžkař (vyhýbat se mu pak není úplně snadné). Věřte nebo ne, ale i při sjíždění kopečků se dají zažít celkem zajímavé věci. Abych povyprávěla o všech, které by stály za zmínku, nestačil by mi jeden článek.
Třeba se jednou společně potkáme ve stopě.
 


Komentáře

1 Crc Crc | 17. prosince 2009 v 23:06 | Reagovat

No, radši nepotkáme... přecejenom bychom se asi srazili, když si průvodce nebo někdo další plete stray... Ne, nic ve zlém, jen to občas je důležité. A závěs je docela dobrý způsob, jak sjet krpál, když neumíš plužit. Jenom je potřeba mít zatnutý svaly na břiše a vůbec spevněnou kostru, protože jinak člověk klidně hodí slušnou dršku. Taky běžky miluju, ale známi pár nevidomých, co je nemají rádi a spíš radši sjezd.

2 Nymfadora Nymfadora | E-mail | 19. prosince 2009 v 18:55 | Reagovat

Ahoj Claire, článek se ti opravdu povedl... Se mnou by to na běžkách lépe nedopadlo, a to vidím dobře!

3 Claire Claire | 21. prosince 2009 v 12:02 | Reagovat

Crc: Klidně se v té stopě potkat můžem, pokud by tvůj trasér strany pěkně znal, tak bychom se možná i nějak vyhli. :D Ne, to s tím potokem byl spíš jen takovej extrém... Většinou naše výlety na běžkách dopadají dobře...
Proti závěsu nemám celkem nic. Když jsem se učila plužit, tak jsem v závěsu jezdila. Teď mi ale moc nevyhovuje, protože se bojím, že když budu plužit já i trasér, tak se nám překříží vzájemně lyže...
Nymfadora: Díky moc. Tak někdy můžem běžky vyzkoušet spolu - byla by sranda, ne? :D :D

4 evi evi | Web | 21. prosince 2009 v 14:09 | Reagovat

Páni, to bych taky potřebovala, naučit se plužit na běžkách - nechceš mi zapůjčit tátu?:D Co je mi platné, že na to jakžtakž vidím (pokud jsem si tedy zrovna samou námahou kompletně nezadýchala brýle), když sebou o strom nebo do potoka švihnu i tak? Tak ne, nic tak extrémního se mi na běžkách zatím sice nestalo, ale na druhé straně, když jsem schopná narazit si kostrč i pádem z obyčejných sáněk tak, že ji při delším sezení cítím ještě po letech, tak mi asi vážně hrozí ledacos...:-D Fajn článek, jen tak dál!:D (hele, jak ti ten počítač sdělí, že jsem použila smajlíka?)

5 Claire Claire | 22. prosince 2009 v 0:20 | Reagovat

Evi: Tak pád ze sáněk je taky kuriózní záležitost... :D
Jinak k těm smajlíkům. Hlasovej výstup mi nahlásí, že je tam grafika, při troše štěstí ji i nějak blíž specifikuje. Ale hlavně to poznám pomocí braillského řádku (možná už o něm Estrella v článku o počítačích psala). Na řádku mi normálně vyskočí znaky, ze kterých je smajlík složenej, jako třeba "Dvojtečka, pomlčka,D" a pak záleží na představivosti konkrétního nevidomýho, jestli si je schopnej ze změti znaků toho smajlíka představit. V dnešní době, kdy je používá každej, už to není problém. :-)
Jo, a díky za dotaz. Mám radost, když se někdo zeptá na něco, co ho zajímá, protože lidi nás většinou berou jako "malej problémek, o kterým se nemluví".

6 Claire Claire | 22. prosince 2009 v 0:21 | Reagovat

Ještě malá vysvětlivka: Tím malým problémem jsem nemyslela nevidomé jako takové, ale spíš to, že lidi jsou v rozpacích, když s náma mají mluvit o očích...

7 evi evi | Web | 26. prosince 2009 v 22:12 | Reagovat

Claire: Já hlavně musím říct, že obdivuju, jak dobře píšete - teď myslím gramatiku. Nechci, aby to vyznělo, že si myslím, že nevidomí nejsou schopni se naučit pravidla pravopisu - to jen, že třeba já osobně jsem se ty češtinářský poučky nikdy moc nazpaměť neučila a píšu hodně podle toho, jak si to vizuálně pamatuju ze všech textů, co jsem kdy přečetla - když nevím, jak se něco píše, tak si napíšu obě možnosti a použiju tu, která "vypadá míň blbě". Ale jak tohle děláte vy? Jste prostě dobří v gramatice anebo tenhle systém "vypadá to blbě, takhle to psát nebudu" funguje podobně i v případě Braillova písma?

8 pavelondra pavelondra | 28. prosince 2009 v 11:49 | Reagovat

[7]: Tak s gramatikou jsme na tom všichni stejně. Kupříkladu já se učil brailla od první třídy takže je to  podobné jako s tím tvým černotiskem, taky si většinou poučky nepamatuju a píšu  podle toho, jak si to pamatuju ze školy, knih v braillu jsem přečet opravdu hodně, i když přiznám, že teď už dávám přednost spíš počítači.

9 Claire Claire | 28. prosince 2009 v 11:59 | Reagovat

Evi: Já bych řekla, že to je docela individuální. Já třeba píšu podle toho, jak se mi to víc líbí (a chvála bohu se v diktátech a podobných věcičkách většinou trefím dobře. :D )
Taky si to vždycky představím v brailu, jak by vypadaly dvě varianty slova a pak vyberu tu vhodnější. Podobně jako Pavel jsem jeden čas hodně četla knihy v brailu, jenže teď, jak bydlím v malým městě a chodím do školy mezi samý vidící, tak se k brailským knihám až tak nedostanu, ale tu představu, jak vypadala spráně napsaná slova, zatím ještě mám (doufám, že mi zůstane)
No, ale znám taky pár nevidomých, kteří - podobně jako i třeba někteří vidící - v gramatice celkem slušně plavou. To pak čtu podobné maily jako "bil jsem ližovat". No, naštěstí má word kontrolu pravopisu, i když na tu se nedá až tak úplně spoléhat...

10 evi evi | Web | 1. ledna 2010 v 11:00 | Reagovat

takže je to vlastně podobné - kdo má dostatečně načteno v daném písmu a pak sám něco napíše - tak si tu správnou variantu slova prostě představí, ať už je to v jakémkoli písmu - díky za objasnění!:-)

11 nymfadora nymfadora | 9. února 2010 v 21:52 | Reagovat

claire, reaguji se zpožděním. Já a běžky, to by to dopadlo... strany si pletu, ale na běžkách fakt jezdit neumím. Sranda by byla, to při těch držkopádech. Ovšem kdyby se ti něco stalo následkem mojí neschopnosti, to bych nevydýchala. Ať žije teorie i u vidících :-D

12 lolaviortme lolaviortme | E-mail | 21. července 2017 v 22:24 | Reagovat

Тут посмотрела 3 и 4 серию, ЭМОЦИЙ ВАГОН ПРОСТО.

<a href="http://tiod.ru/trejlery/igra-prestolov.html">Игра Престолов 7 сезон </a>

p.s Жаль 5 серии еще нет обещали завтра!

13 BethanySnl BethanySnl | E-mail | Web | 10. října 2017 v 16:12 | Reagovat

http://owhagroup.co.za/story.php?title=about-us-%E2%80%93-canada-drugs-24

14 Dol77larPar Dol77larPar | E-mail | 15. října 2017 v 20:11 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

15 Avito321pl Avito321pl | E-mail | 21. října 2017 v 13:23 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам необходимы конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

забыла пароль от аккаунта на авито
что делать если номер на авито подтвержден в другом аккаунте
списали на авито деньги и заблокировали
на авито подняла за деньги объявление а его нет
кошелек авито ру

16 AlysonLbf AlysonLbf | E-mail | Web | 25. října 2017 v 20:33 | Reagovat

http://www.mcvj.com/profile/richiesiddo

17 ElvaGvn ElvaGvn | E-mail | 26. prosince 2017 v 19:38 | Reagovat

апрапрапр

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama