Horolezectví

11. prosince 2009 v 21:05 | Estrella |  sport a vše kolem něj
Sportu Zdar. Pavel se v předchozím článku hezky zmiňovl o mnohých sportech, které nevidomí mohou vykonávat. Já zde budu hovořit o jednom, který je možná v povědomí stejně tak málo, jako futsal.
S tím, že může horolezectví vykonávat i člověk nevidomý, jsem se setkala asi před třemi lety, když jsemm náhodou brouzdala na internetu a přišla tam na web: www.homatahari.cz. Tyto stránky mne zaujaly a dověděla jsem se, že předsedou tohoto oddílu Matahari je nevidomí horolezec Jan Říha. Úkolem tohoto oddílu je zprostředkovávat handicapovaným zájemcům lezení v různých koutech naší země. Dále jsem se dočetla, že Honza se svým oddílem a spolupracující firmou Singingrock, zabývající se výrobou horolezeckého vybavení, překonal už řadu hor, jak u nás, tak i v zahraničí, pozoruhodné jsou třeba Tatry, případně Dolomity, nebo EL Capitan. Tím vším jsem byla natolik uchvácena, že mi to nedalo a já Honzu skontaktovala a div se světe, odpověděl mi. Byl velmi rád, že se o tento sport zajímám a o to víc, když jsem mu řekla, že bych chtěla s tímto sportem začít. Dalo to vše nějakou práci, sehnal mi horolezecké vybavení, domluvil mi horostěnu v Brně v Líšni a tam také lidi, kteří se mnou začali trénovat horolezectví.
První trénink byl velmi krušný a docela náročný na fyzičku. Tak mne zmohl, že jsem příštího dne nebyla schopna napsat, tehdy ještě na Pichtově stroji, test z matematiky. Aby mohl člověk plnohodnotně lozit, musí především posilovat ruce a nohy. Tréninky se mi počaly líbit a já horostěnu navštěvovala tak často, jak to jen šlo. Učila jsem se navazovat lanem k sedáku tzv. osmičkovým uzlem, ukazovali mi správnou techniku lezení a já k mým trenérům získávala stále více důvěry. Když jste na laně a lopotíte se s více či méně obtížnou cestou, musíte tomu, kdo vás jistí, bezmezně věřit a on vám také říká stupy a chyty tak, aby pro vás lezce cesta byla co nejsnazší. U horostěny je oproti skalám ta nevýhoda, že byť vám občas vymění stupy a chyty za jiné, máte tam stále určité množství a druhy cest, kdežto na skalách máte neomezené možnosti lezení. Když jsem průměrně zvládala lezení po cestách kolmých, počaly mi dávat cesty svislé, tedy taková cesta připomíná něco jako lezení po stropě a to je nesmírně náročné. Jste v podivně nakloněné pozici, musíte se držet třeba jen na jedné ruce a zbytkem hledáte další opory. Jedno z pravidel bezpečnosti říká, že pokud chce lezec hledat další stup, musí být jištěn na třech pevných bodech, jde-li to, tedy například pravá ruka, levá noha a levá ruka.
Jednou se mi poštěstilo dostat se na akci, kterou pořádal oddíl Matahari, bylo to na skalách na Blatinách. Tam nám vysvětlovali nejrůznější techniky správného navazování se a lezení tak, aby bylo co nejméně náročné jak pro lezce, tak také pro jističe. Lezení na skalách je pořádný rozdíl oproti stěně, jak už bylo zmíněno výše. Jsou-li skály hodně členité, skýtá se lezci vícero možností pro stupy a chyty, v nichž může najít oporu. Jste-li nahoře, musíte skálu slanit dolů, na stěně to fungovalo tak, že mne většinou spouštěli po laně dolů, avšak pravé slaňování, to je řádný adrenalin, nejhorší je asi udělat ten první krok do nejistoty. Rovněž si užijete mnoho legrace, když lezete na skále a nyní se před vámi nachází skalní komín tak úzký, že ho musíte zdolat jedině po břiše a otočit se v něm do správné polohy bývá mnohdy nadlidsky obtížné.
Aby toho nebylo málo, ukázali nám členové oddílu další adrenalinovou záležitost, tzv. slackline. Mezi dvěmi skalami máte natažená dvě lana, jedno v úrovni chodidel, druhé o něco výše. Po prvním jdete, druhého se držíte, pochopitelně jste jištěni na lanu. Nejdůležitější je, aby lezec nezačal panikařit, když mu uklouzne noha a on se najednou počne houpat ve vzduchu na laně.
Bohužel v současné době nemám člověka, který by mi sloužil za jističe a průvodce u tohoto sportu, ale jistě se k horolezectví chci vrátit.
 


Komentáře

1 Alča Alča | 23. října 2014 v 10:41 | Reagovat

Nevidomí lidi,ale i jinak postižení jsou určitě hodně šikovní a i k nim patří velký obdiv.:D :-) Když teď vypli štávu a byla úplná tma v Praze, tak je to zvláštní pocit nic nevidět, a si bych to jako Honza ve tmě fakt nedovedla. ??? Ještě k tomu horolezení by si člověk měl přibalit tyto věci:
http://www.dachstein.cz/horolezectvi
:-)

2 Avito321pl Avito321pl | E-mail | 28. září 2017 v 19:05 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Готовы предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных заказчиков гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

не могу залить фото на авито
как оплатить кошелек в авито
отправил деньги мошеннику авито
как зарегистрировать авито кошелек
как не попасть на деньги на авито

3 Dol77larPar Dol77larPar | E-mail | 15. října 2017 v 18:41 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

4 Haroldsix Haroldsix | E-mail | Web | 22. října 2017 v 14:45 | Reagovat

Write My Essay For Me - EssayErudite.com

Can You <a href=https://essayerudite.com/write-essay-for-me/>Write Essay For Me</a> ? How many times do students worldwide ask this question without finding an answer?
We'd rather not check the official statistics. At the same time, essays appear to be probably among the most popular academic assignments.
Students from various education establishments need to complete them constantly. If you are among those lucky ones, feel free to contact our customer service department and opt for an essay writing help.

<a href="https://essayerudite.com/write-essay-for-me/" />Write Essay For Me</a>

Write My Essay For Me - https://essayerudite.com/write-essay-for-me/

5 ElvaQtw ElvaQtw | E-mail | Web | 27. listopadu 2017 v 15:28 | Reagovat

https://www.sfbi.com/store/male-erection-pills

6 ElvaDnt ElvaDnt | E-mail | 25. prosince 2017 v 21:59 | Reagovat

апрапрапр

7 DanilDill DanilDill | E-mail | Web | 29. září 2018 v 19:55 | Reagovat

Перевод материалов на более чем 100 языков мира. Все ещё ищите кто сможет выполнить качественный перевод? Обратитесь к нам! Мы делаем свою работу намного лучше многих российских бюро переводов, ведь мы - европейская компания! Высокое качество перевода - это наше преимущество перед другими бюро переводов.

<a href=https://sloovo.com/ru/languages/Korejskij-jazyk.php>перевод корейский</a> и не только. Компания Sloovo LTD успешно существует на рынке более пяти лет. За это время компания хорошо зарекомендовала себя в сфере оказания лингвистических услуг во многих странах, как одна из большого множества компаний, оказывающих схожие услуги частным лицам, а также юридическим лицам и ИП. К нам обращаются снова и снова, рекомендуют компанию Sloovo своим друзьям и знакомым.

Почитать более подробно, ознакомиться с ценами, отзывами можно изучив сайт по ссылке:  
<a href=https://sloovo.com/ru/biblioteka.php?type=obuchenie&language=ES&category=statja&url=ispanskie-pisateli-sled-v-istorii>https://sloovo.com/ru/biblioteka.php?type=obuchenie&language=ES&category=statja&url=ispanskie-pisateli-sled-v-istorii</a>
Компания выполняет переводы любой сложности и любого объема, профессионально и в срок! Для расчета стоимости необходимо выслать файл(ы) на почту или заполнить соответствующую форму на сайте.

8 melodyte69 melodyte69 | E-mail | Web | 10. října 2018 v 20:40 | Reagovat

My fresh pron blog    
http://pornstars.erolove.in/?describe_katlyn
  arab freesex fuck 18 year old virgin 2009 lebnani rapidshare middle ages gay knights pictures big penis gay

9 juliavo60 juliavo60 | E-mail | Web | 14. října 2018 v 15:15 | Reagovat

Pron blog locality  
http://bdsm.adultnet.in/?madelynn
  free erotic stories free erotic ebook erotic calendars erotic comments man erotic

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama