Já jen nevidím

9. prosince 2009 v 22:05 | Claire |  Setkáváme se s tím denně
Dobrý večer,
tato rubrika se mi zdála být poněkud prázdná, přidávám proto jeden svůj článek. Všechno, co jsem v něm napsala, je pravda. Nedivte se, že si z toho tak trochu utahuji, ale nad některými zážitky nepřichází v úvahu jiná reakce než smích... :-)
Claire


Já jen nevidím

"Promiňte, ale já opravdu jen nevidím." Právě tuto větu a drobné variace na ni jsem ve svém životě musela použít několikrát. Troufám si tvrdit, že by obsadila některou z vrchních příček mého pomyslného frazeologického žebříčku. Ráda bych se s vámi podělila o některé situace, ve kterých bylo právě toto úsloví nasnadě:
"Vy vážně chodíte takhle sama?" divila se jakási postarší paní a po mém přikývnutí oslovila kolemjdoucího muže: "No, řekněte, pane, že je to smutný?"
Nechápala jsem, co je proboha tak smutného na tom, že si jedna holčina s "očima na bílé hůlce" (na stopkách by pro tento případ nebylo to pravé vyjádření) jen tak zajde do města nakoupit - mnohem smutnější by totiž bylo, kdybych si tam sama dojít neuměla. Později jsem ale onu paní zčásti pochopila. Je přirozené, že ne každý člověk zareaguje na své první setkání s jakkoli handicapovanou osobou pozitivním způsobem. Vezmeme-li ještě vpotaz, že jsem se v době našeho krátkého rozhovoru právě zbírala ze země, obklopena dušičkovými věnci, jež předtím tak nešťastně stály vystavené na chodníku před květinářstvím a kterých jsem si díky svému zběsilému tempu bohužel jaksi nestačila povšimnout. Věřte, že v tu chvíli mi byli sympatičtější ti lidé, kteří se podobně jako já dusili smíchy při pohledu na kutálející se věnce, než možná dobrosrdečná, leč hlasitě lamentující babča, díky níž se za mnou otáčeli lidé ještě hodný kus cesty od osudného květinářství...
Od věncového zážitku uplynulo hezkých pár měsíců a mně se opět naskytla příležitost pozorovat, jak málo toho lidé o nevidomých vědí:
Před naším domem zastavilo auto. Bylo slyšet bouchnutí dveří, následně štěkot psa a škálu zvuků zakončil domovní zvonek. Otevřela jsem tedy dveře, sklidnila naši fenu Molly a obrátila se na příchozího, který naprosto nezaujatým tónem spustil cosi ve smyslu:
"Tady máte tu objednanou pizzu." Zjevně mi ji podával, ale to jsem já samozřejmě nezaznamenala. Oslovil mě tedy ještě jednou a už dost naštvaně. Chtěla jsem od něj inkriminovanou krabičku převzít a zaplatit odpovídající částkou, nicméně moje ruka nezamířila tak přesně, jak bych si byla přála, a nebohá škatule i s jídlem málem letěla na zem, kde by se o ni jistě velmi ochotně postarala Molly.
V tu chvíli zaměstnanci pizzerie zaskočilo vedení do správné mozkové škatulky a jemu konečně došlo, že nevidím, a tak by možná bylo záhodno mi pizzu podat. Nevěřili byste, jak se ale změnil jeho přístup ke mně. Najednou byl tak milý, jako by mluvil s dítětem před mateřskou školkou, a já jen čekala, jestli na mě čirou náhodou nezačne třeba i šišlat. Nejspíš se jeho jednání nelíbilo ani Molly, protože v tu chvíli začala opět štěkat, a já se chtě nechtě neubránila myšlence: "Jen ho sežer, Mollinko."
Takovýchhle zážitků by bylo více. O dalších se rozepíšu zase někdy příště. Dva výše uvedené jsou ale typickým příkladem toho, že za většinu nedorozumění mezi nevidomými a vidícími může neinformovanost. Možná je to ještě důsledek bývalého českého režimu, kde většina handicapovaných šla rovnou do ústavu. (Alespoň podle toho, co o té době vím. Osobně jsem ji nezažila.) Z vlastní zkušenosti ale můžu říct, že většina těchto kuriózních situací nastane při setkání s lidmi starších generací (čímž však nechci nikoho odsuzovat).
Doufám, že si lidé časem zvyknou na to, že nás mohou brát takové, jací jsme, a tím pádem vymizí trapné scény, při kterých se například zubař obrátí na vidící doprovod (pokud nějaký máte) s dotazem: "Voni jí ty zuby jako fakt bolej?"
 


Komentáře

1 Crc Crc | 10. prosince 2009 v 23:47 | Reagovat

Ahoj, parádně ukázkový článek. Jen dodám, že i mezi mladýma se nějaký ten vůl najde. Přístup některé typy lidí jde naučit, některé jde jen napomenout a u některých ani napomenutí nic nezmění, protože jsou totálně blbí, ale tak to prostě je a nezáleží na věku. Taky znám spoustu důchodců, kteří se už stačili zorientovat v tom, co umí vodící pes a co člověk s holí nebo na vozíku. Osvěty není nikdy dost. Tak se tu všichni mějte, držím palce tomuto projektu.

2 evi evi | Web | 12. prosince 2009 v 18:33 | Reagovat

Tak ten závěr se zubařem byl drsnej:D Já bych řekla, že ono to od lidí není úmyslné, jen si prostě neumí představit, jak by oni zvládali to, co zvládáš ty hravě. Vím to podle sebe - když nám v domě vypadne světlo v chodbě a já se "poslepu" snažím dostat z prvního patra po chodbě a schodech k venkovním dveřím, tak se tam podél zdi šinu absolutní tmou několik minut. Ty bys tutéž cestu, počítám, zvládla za pár sekund, zvlášť pokud bys to tam znala. Proto je tenhle váš projekt skvělý, že se dozvíme, jak to vlastně zvládáte:-)

3 Claire Claire | 13. prosince 2009 v 9:33 | Reagovat

Evi: Právě proto se s lidmi na ulici nehádám a snažím se být milá za každou cenu, at už mi řeknou cokoli, protože vím, že to je většinou dáno tím, že ti lidi nevidomýho třeba nikdy nepotkali.
A závěr se zubařem je naprostá pravda. Když tohle zubařka minule řekla mýmu doprovodu, tak vzniklá situace vypadala vážně dost zajímavě. (Doprovod zůstal šokovaně stát a koukat a já jsem tam začala té doktorce vysvětlovat, že mezi nevidomým a němým je poněkud rozdíl....)

4 Andrea Andrea | E-mail | Web | 25. ledna 2015 v 4:07 | Reagovat

Musím souhlasit. Já už nějaký čas chodím s vodícím psem, ale takové reakce mám taky ještě pořád, Ale pravda, že teď se omezujou většinou na psa což mě vyhovuje.
A souhlasím i se závěrem proč lidé ze starší generace s tím mají větší problém. Když sem se ptala  rodičů, museli taky souhlasit, že za předchozího režimu takové lidi nebylo vidět vůbec kazili by přece tvář režimu. Jsem ráda že díky tomu žijeme dnes a v této době lepších možností.

5 Avito321pl Avito321pl | E-mail | 28. září 2017 v 9:00 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Приветствую вас, дорогие друзья!</b>

Будем рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам надо  конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

как пополнить avito
купить женский кожаный кошелек на авито
евгений дорохин jonn22 быстрые деньги с avito скачать
как восстановить аккаунт в авито после удаления
авито номер подтвержден в другом аккаунте что делать

6 BethanyBbq BethanyBbq | E-mail | Web | 8. října 2017 v 16:54 | Reagovat

https://postimg.org/image/80y7u9urfv/

7 Dol77larPar Dol77larPar | E-mail | 14. října 2017 v 13:09 | Reagovat

Были заплачены деньги 6000 за покупку базы данных и просто швырнул. с другого аккаунта к нему обратились, уже специально на 100р была сделка на выборку и тоже швырнул.

непорядочный гандон. кинет 100р%

Телеграм  @japoshka кидальная дешевка

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama