rozhovor s Grilíkem o goalballu

12. prosince 2009 v 23:43 | Pavelondra a Grildave007 |  sport a vše kolem něj

O goalballu jsem se zde na tomto blogu již zmiňoval, teď vám přináším rozhovor s Grilíkem, který tento sport provozuje velice aktivně.

Takže pár otázek.
Co je to goalball? (stručný popis)
Takže Goalball je skvělá hra, kterou hrají zejména nevidomí a zrakově postižení. Hrají na hřišti, většinou v tělocvičně s ozvučeným míčem ve kterým jsou myslím 2 nebo 3 rolničky. Jsou tam proto protože aby se podle toho mohli hráči orientovat protože mají zalepený oči přelepkami a ještě přesto klapky. Klapky jsou lyžařské brýle zalepeny černou nebo šedou neprůsvitnou lepící páskou.
Takže o co v goalballu jde? Je to jednoduché, střelit bránu! A ještě jednodušší - brána je našíř přes celé hřiště. Zvládli byste to taky? I se zavřenýma očima? Vážně ano? Tak si zkuste zahrát goalball!
Hřiště které je velké 9x18 metrů, což je většinou přes celou tělocvičnu, má na každém konci bránu. Tu hájí tříčlenné mužstvo, které se snaží zabránit vstřelení gólu. Vstřelení není to správné slovo, protože už z poloviny střílejícího soupeře se musí míč koulet po zemi. Jak již bylo řečeno, u brány, kam míří najdeme tříčlenné mužstvo, které se míč snaží chytit. Ptáte se jak, když ho nevidí? Oni ho slyší! Míč má totiž uvnitř rolničky, jak už jsem říkal, takže při koulení zvoní, jako saně děda Mrazíka ze známé pohádky. Tím je ale také řečeno, že na goalballe musí být ticho jako na tenise.
Co dělají soupeři, zatímco čekají, že se jejich střela dokoulí do soupeřovy brány? Chystají se, že pokud soupeř míč zachytí, okamžitě jim střelu vrátí. Pokud se oběma muzžstvům daří, dobře chytají a míč neskončí mimo hřiště, jdou po sobě celé série střel.
No a to myslím že by pro zatím stačilo. Kdyby jste chtěli tak můžete přijít se podívat na tréninky nebo na zápasy jak to vypadá. Tak pokud bych vás mohl pozvat tak bych vás pozval v tomto školním roce na tréninky které se konají každý čtvrtek od 16: 30 kdy hrajou žáci ze základní školy pro zrakově postižené z Prahy 2 z náměstí Míru a nebo od 17: 15 kdy tam hrajeme my dospěláci. To znamená od těch lidí ve věku 16 a výš. A nebo teda na zápasy které se konají například tento pátek 18. Prosince od 9 hodin v Nových Butovicích na adrese Radlická 115 kde právě jsou i ty tréninky. Na tom místě bude se i konat v březnu nevím kolikátého Turnaj o pohár ředitele školy. Od nového roku budou zápasy na Slovensku v Bratislavě 16. 1. 2010, v Praze 14. 2. 2010, v Brně 13. 3. 2010, potom buď v Praze nebo v Plzni to ještě nevím bude 27. 3. 2010 a poslední zápas bude v Plzni 24. 4. 2010. To je jenom dospělácká Goalballová liga na které hraju, jinak žákovskou ligu tam datum zápasů bohužel nevím. Adresy kde se to bude konat ještě nevím ale v průběhu času to budu dávat na svůj blog www.grildave007.blog.cz kde když se podíváte se včas dozvíte a taky se tam můžete podívat na pár videí. Jinak se teda omlouvám za takovou malou reklamu. (směje se)
jak dlouho už goalball hraješ, za jaký tým a na jaké úrovni?
No tak Goalball hraju pokud si vzpomínám dobře od roku 2006, od 8. třídy kdy mi bylo 14 let.
No tak když jsem začínal tak jsem hrál žákovskou goalballovou ligu za Prahu náměstí Míru, a od roku 2008 hraju dospěláckou ligu za tým Junioři. Na jaké úrovni? To nemůžu posoudit to by jste mě museli vidět jak hraju, ale doufám že hraju dobře.
co tě na tomto sportu nejvíc baví?
No že je to takový jiný zvláštní sport než třeba fotbal nebo hokej. Hlavně taky dobrý kolektiv lidí (hlavně náš tým Juniorů) a krásné zážitky z vítězství.
co je pro tebe na goalballu nejtěžší na zvládnutí?
No tak to se nedá ani tak říct co je nejtěžší. Tak asi chytit ten míč aby Vám nespadl do branky a vyrovnat nebo vyhrát zápas když ve skóre prohráváte třeba o nějakých 3 až 5 branek.

autoři:
Pavelondra a Grildave007
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama