sportem ku zdraví

11. prosince 2009 v 18:08 | Pavelondra |  sport a vše kolem něj
sportem ku zdraví
V minulém článku jsme se na tomto blogu zabývali přístupem (zdravé) komunity k zrakově postiženým.
Dnes bych vás v této sekci rád seznámil s některými sporty, které jsou určeny hlavně pro zrakově postižené.

indoorové aktivity
Mezi sporty, provozované v tělocvičnách nebo jiných, k tomu určenýchprostorách patří show-down, goalball a simulovaná zvuková střelba.
- show-down
Showdown hrají dva hráči. Hraje se na obdélníkovém stole, na jehož obou zadních stranách jsou brankové jamky; uprostřed je středová deska. Hraje se pálkami a míčkem, do kterého byly vloženy nerezové ocelové kuličky tak, aby byl míček slyšet. Cílem hry je odpálit míček po stole, pod středovou deskou a do soupeřovy branky, zatímco soupeř se tomu snaží zabránit.
Hra je velmi dobrá na postřeh, člověk musí neustále poslouchat, aby věděl, kde se míček nachází a musí mít také rychlé reakce, aby soupeři zabránil vpálit gól.
Já osobně jsem tuto hru na základní škole hrál velice často. Kdykoliv mám příležitost si jen tak pro zábavu s někým zahrát, nedám se dvakrát pobízet.
- goalball
Goalball je kolektivní míčový sport provozovaný zejména nevidomými a slabozrakými sportovci. Goalball vznikl díky snaze Rakušana Hanze Lorenzena a Němce Setta Reindlea, kteří přišli v roce 1946 s tímto sportem jako s prostředkem rehabilitace vojáků osleplých za druhé světové války. Na Paralympijských hrách se poprvé objevil v roce 1976 v kanadském Torontu.
V Goalballu proti sobě hrají dvě tříčlenná družstva. Hraje se na hřišti o rozměrech 9×18 metrů. Hřiště je středovou čárou rozdělené na dvě hráčská pásma, z nichž každé je rozděleno na obranné, útočné a neutrální pásmo (po 3 metrech). Cílem hry je dopravit míč za koncovou čáru na straně protivníka. Hráči při hře používají klapky na oči, aby se vyrovnal stupeň ztráty zraku. K určení pozice míče na hřišti využívají sluch. Z toho důvodu jsou uvnitř míče rolničky, které při jeho pohybu zvoní.
zdroj: http://cs.wikipedia.org
- simulovaná zvuková střelba
Tenhle sport je spíš rekreačního typu, není třeba při něm vyvíjet nějak zvlášť velkou fyzickou aktivitu.
Jde v podstatě o střílení na terč.
Pistole, která je při střelbě používána samozřejmě nestřílí žádné náboje, zato je napěchovaná elektronikou a kabelem připojena k počítači, na kterém běží program, který celou střelbu ovládá.
Po odstartování je úkolem střelce zaměřit pistolí pokud možno co nejpřesněji střed terče, čím blíž středu terče střelec je, tím vyšší je tón, který vychází z reproduktorů.
Podle toho, jak daleko nebo blízko byl po vystřelení střelec vzdálen od středu terče, získá za každou ránu od jednoho do deseti bodů.
Zaměřování je extrémě citlivé, stačí jen nepatrná odchylka a už máte místo deseti bodů /což je přímý střed) jen osm.
Tento sport se hraje v česku i na národní úrovni.

outdoorové sporty
Z outdoorových sportů je mezi nevidomými velice oblíbená jízda na dvojkole, lyžování, plavání, atletika a v poslední době futsal.
- dvojkolo
Jde vlastně o dvě kola, spojené do jednoho.
V předu sedí vidící pilot, který šlape a řídí, na zadním sedadle pak sedí nevidomý, jehož starostí je jen šlapat.
Při jízdě na dvojkole (tandemu) je velmi důležitá souhra mezi pilotem a člověkem vzadu.
Uvedu to na příkladu. Pokud se při rozjezdu oba neshodnou na tom, kdy šlápnout do pedálů, může celá jízda skončit, dřív než vůbec začne a to ne zrovna příjemným způsobem.
Osobně jsem za těch 12 let na dvojkole najezdil stovky kilometrů a to po celé republice.
- lyžování a atletika
Na těchto sportech není nic složitého.
Pokud má nevidomý sportovec schopného průvodce (traséra) není pro něj problém zvládat sporty jako jsou běžky, sjezdovky a atletika.
- plavání
Také nic složitého na závodech plavou sportovci každý ve své dráze, kteráje vyznačena šňůrami, které jsou nataženy od jedné strany plaveckého bazénu na druhou.
- futsal
U nás poměrně nový sport, v Brně jsme s ním začali teprve loni v září.
Každé družstvo má pět hráčů.
Dva útočníky, dva obránce a jednoho brankáře.
První čtyři jsou nevidomí, brankář vidí.
Futsalový míč je ozvučen, hráči tedy po celou dobu hry ví, kde se míč nachází.
Hráči futsalu musí zvládat mnoho dovedností jako je vedení míče, rychlý běh, ale hlavně musí umět komunikovat se svými spoluhráči, aby po celou dobu hry věděli, kde se který hráč z jejich družstva nachází.
To je pro dnešek vše, snad jste se v tomto článku dověděli něco zajímavého.
Pavelondra.
 


Komentáře

1 Crc Crc | 11. prosince 2009 v 19:51 | Reagovat

Show dawn bych nejvíc pro vidící přirovnal k pinkání stolního tennisu. Zjednodušeně by šl říct, že jde o praktickou úpravu stolního ping pongu pro nevidomé. Dobrá hra na postřeh, se kterou se dá zažít spousta srandy. Z Pavlem jmenovaných sportů miluju nejvíc asi běžky. Futsl je taky fajn nebo jízda na tandemu v pěkném počasí. Těším se na další článek.

2 evi evi | Web | 12. prosince 2009 v 18:48 | Reagovat

Jo, ty sjezdovky si asi trochu představit umím, to asi bude podobné, jako když někdy sněží tak, že není vidět málem ani dolů na lyže, natož dopředu. Člověk pak musí spoléhat mnohem víc na jiné smysly - zvuk vleku a ostatních lyžařů kolem, vnímat terén nohama a přizpůsobovat se a tak dál... Je to ale mnohem těžší, takže máš můj obdiv:-)

3 lolaviortme lolaviortme | E-mail | 21. července 2017 v 22:24 | Reagovat

Тут посмотрела 3 и 4 серию, ЭМОЦИЙ ВАГОН ПРОСТО.

<a href="http://tiod.ru/trejlery/igra-prestolov.html">Игра Престолов 7 сезон </a>

p.s Жаль 5 серии еще нет обещали завтра!

4 Larrybip Larrybip | E-mail | Web | 3. října 2017 v 15:30 | Reagovat

http://www.thetruthaboutmercedes.com/component/k2/itemlist/user/1173689  смотреть российские фильмы года   смотреть фильм новый мир полный фильм  http://www.enricomariacastelli.com/component/k2/itemlist/user/150553

5 AlysonWlk AlysonWlk | E-mail | Web | 9. října 2017 v 1:39 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random subjects and cried about his wakefulness. I totally told him to <a href=https://www.snowdonrailway.co.uk/phpunit/uses-for-tramadol>Contact</a> and deal with it.

6 MIAOka MIAOka | E-mail | Web | 18. října 2017 v 20:29 | Reagovat

http://www.bookmarkinglists.com/story.php?title=online-pharmacy-available-drugs-for-everyone-rx-info-center-the-only-pharmacy-selling-tablets-without-prescriptions

7 BethanyKqc BethanyKqc | 30. října 2017 v 0:47 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a very bad experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stuff and complained about his insomnia. I totally told him to <a href=http://www.katpiao.com/index.php?qa=1195&qa_1=where-can-we-find-about-globerx24-com>here</a> and deal with it.

8 BethanyUor BethanyUor | 15. listopadu 2017 v 17:45 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and whined about his wakefulness. I totally told him to <a href=http://www.4mark.net/story/332926/where-to-buy-klonopin-online>read more</a> and deal with it.

9 ElvaYqp ElvaYqp | E-mail | 26. prosince 2017 v 15:39 | Reagovat

апрапрапр

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama