něco málo o vodicích psech

2. ledna 2010 v 16:34 | hrty |  Setkáváme se s tím denně
Každý z Vás se určitě již setkal na ulici s nevidomým člověkem se psem. Pes je pro lidi se zrakovým postižením velkou pomocí. a mnozí z Vás si jistě položili otázku, jaktože ten krásný pejsek toho člověka tak pěkně převádí přez přechod. Existují různá výcviková centraa, kde se vybírají podle přísných kritérií čtyřnozí pomocníci. Se psy se tu pracuje již od štěněte. Nejprve se dává asi na půl roku do předvýchovy do nějaké rodiny, aby se naučil soužití s lidmi. Po té následuje samotný výcvik. Pes se učí povely které slouží k udávání směru při chůzi, učí se zastavovat na přechodu, obcházet překážky, najít schody či dveře, nebo najít místo k sezení napřř. v restauraci, parku nebo v tramvaji. Rovněž se musí naučit další povely, které jsou nutné pro soužití psa s nevidomým. Např: sedni, lehni, zůstaň a přivolání. při objednávání psa mají nevidomí lidé možnost výběru povelů, které budou nejvíce potřebovat. Po tomto výcviku následujeí zkoušky, kdy se zjistí, jestli pes je připraven k předání klientovi. Po celou dobu výcviku je kontrolován i jeho zdravotní stav. Nejvíce k této činnosti jsou vybíráni retrieveřii, ale mohou být i němečtí ovčácii, dalmatini a nebo třeba border kolie. výcviková centra jsou např: v praze: helppes nebo jinonice a v brně např. pan dvořák. Ale existuje i řada soukromníků. Při předávání psa klientovi je pes se svým novým pánem po určitou dobu se cvičitelem, který dohlíží na to, aby si pes zvykl na nové prostředí. O čtyřnohého pomocníka se pak klient stará, jako to znáte všichni. např: kartáčování, venčení, atd.atd. Výcviková centra pořádají každoročně i soutěže ve výkonu vodicích psů, kde mohou nevidomý se svými pomocníky vyzkoušet poslušnost a schopnost vodění. více informací o výcviku naleznete na stránkách www.helppes.czz. A na konec ještě malé upozornění. Když vidíte na ulici nevidomého člověka se psem, prosím nehlaďte ho, (ne nevidomého ale psa)). je to proto, aby se pes mohl soustředit na chůzi s nevidomým. popřípadě nevidomého poproste, zda byste si ho mohli pohladit(psa). A ani jeho psímu pomocníkovi nedávejte žádné jídlo. Má stanovený režim na krmení tj. granule. Někteří z vás si také možnáříkají jak je ten pejsek hubený, páníček mu nedá ani najíst, dám mu tady ten můj rohlík se salámem. Věřte, že tím rohlíkem mu více uškodíte. Vodicí psi mají mít skvělou zdravotní kondici. Překrmení psi mají ve stáří problémy s kloubi, a nemohou vykonávat pomoc pro své páníčky. Pes je pro nevidomého rozhodně velkou výpomocí, a i mi nevidomí se snažíme, aby našim psím kamarádům s námi bylo dobře
 


Komentáře

1 Neti Neti | E-mail | 2. ledna 2010 v 18:54 | Reagovat

Koho by ve stručnosti zajímalo, jak se chovat k vodicím psům, pokud je potkáte na ulici, tak zde  je desatero pro kontakt s vodicím psem:
http://www.vycvikvodicichpsu.cz/cs/vodici-psi/desatero-pro-kontakt-s-vodicim-psem.php

2 Crc Crc | 3. ledna 2010 v 10:46 | Reagovat

Učení psa soužití s člověkem v předvýchově je zásadní omyl, pes se učí být mezi lidmi už jako malé štěně v rodině, kde se narodí. V předvýchově se spíš učí zvládt další sociální dovednosti jako přijít na povel, nečůrat doma, když má určené vykonávat potřeby venku, neničit nábytek, zůstávat samo doma atd. taky se učí věcí jako je chůze na vodítku a v postroji.

3 Crc Crc | 3. ledna 2010 v 10:49 | Reagovat

Sám vodícího psa mám, takže vím, o čem to je. Viděl jsem xkrát výcvik na vlastní oči a mluvil o spoustě podrobností přímo s cvičiteli. Doba předvýchovy a výcviku se může lišit, hodně závisí na metodách a inteligenci vybraného zvířete.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama