taneční tábor pro nevidomé

17. ledna 2010 v 17:32 | Verča Janíková |  Info z různých akcí
Asi před dvěma lety jsem měla možnost zúčastnit se velice zajímavé akce, první svého druhu u nás, tanečního tábora pro zrakově postižené, který pořádalo brněnské Tyflocentrum. Tento tábor volně navazoval na asi tříměsíční kurz, jehož cílem bylo naučit nevidomé alespoň základní kroky standardních a latinskoamerických tanců. Tábor se odehrával v malebné vesničce Krásensko kousek od Vyškova a sjelo se na něj přibližně 20 nevidomých nadšenců-tanečníků a stejně tolik dobrovolníků, kteří se nebáli do toho s námi jít, přestože sami se mnohdy tancem profesionálně nezabývali. Detaily jednotlivých dnů už bohužel nepopíšu, ale dopolední bloky byly převážně vyplněné tancem. Důraz se kladl nejen na správné kroky, ale zde už především na to, abychom při tanci vypadali elegantně a ne jako bychom na parket náhodou zabloudili. K tomuto nám také mělo dopomoct jedno takové dopoledne pod vedením profesionální tanečnice z jedné taneční školy v Brně. Když už jsme byli dost unavení a utancovaní, následoval vždy odpolední blok s programem, který byl laděn spíše na zážitkové aktivity. Z nich mě asi nejvíc zaujala hra Den trifidů, inspirovaná stejnojmennou knížkou, kdy jsme se rozdělili do smíšených skupinek asi po pěti členech (tanečníci i dobrovolníci), dobrovolníkům ve skupině byly zavázány oči, abychom na tom byli všichni stejně a nikdo z členů skupiny nesměl mluvit. Každou takovouto skupinu měl pak na starosti jeden dobrovolník, který jediný viděl a mohl mluvit. S takovými handicapy jsme pak měli plnit různé úkoly (přejít potok, lanová dráha apod). V plnění těchto úkolů nám měl bránit Trifid (podle knížky je to rostlina s jedovatým žahadlem se smrtelným jedem). Tento Trifid nám o sobě během hry dával vědět neustálým syčením. Pro mě osobně to byla velmi zajímavá zkušenost (práce v týmu beze slov, kdy jsme si museli vytvořit jiné komunikační prostředky) a domnívám se, že to musela být dobrá zkušenost také pro naše vůdce.
Z tohoto tábora jsem si odnesla mnoho nezapomenutelných zážitků a myslím, že i našim vidícím dobrovolníkům, kterým patří určitě velký dík, pomohl tábor opět trochu proniknout do našeho světa.
Krátkou reportáž o akci můžete zkouknout na
 


Komentáře

1 Claire Claire | 17. ledna 2010 v 20:25 | Reagovat

Jéééé, tak takováhle akcička by mě určitě bavila... No, na tý ladnosti na parketu taky budu muset ještě zapracovat, třeba při polce rozhodně ladně nepůsobím. :D Ale fascinuje mě tango a valčík, tyhle dva zbožňuju... :D

2 Crc Crc | 18. ledna 2010 v 0:54 | Reagovat

Jo, tango je skvělé nebo taky salsa, když je kde to roztočit a s kým, tak jsou z toho většinou skvělé zážitky. Mám pár takových vzpomínek. Jednoho cyklu Verčou zmíněných tanečních jsem se účastnil, tak tu sem možná napíšu článek, pokud to někoho zajímá a hce vědět něco málo víc.

3 evi evi | Web | 18. ledna 2010 v 11:35 | Reagovat

Tango mám taky ráda a pak waltz. Salsa taky není špatná. Ovšem že bych u toho vypadala nějak dvakrát ladně...:-))

4 joram joram | Web | 19. června 2015 v 3:51 | Reagovat

půjčka mimořádné splátky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama