VPN vysílače

5. ledna 2010 v 16:28 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
navigace ve městě a dopravních prostředcích.
Dnes bych vám chtěl představit zařízení, pomocí kterého je nevidomým usnadněna navigace po městech a v dopravních prostředcích.

Skládá se ze dvou částí, tou jednou je zvukový majáček, který se umístí na objekt, ke kterému má být nevidomý donavigován.
Druhou částí je vysílač, který má nevidomý usebe a pomocí kterého vyšle signál pro spuštění navigace.
Vysílače jsou ve dvou verzích. Jde buď o samostatnou krabičku, která vzhledem trochu připomíná ovladač na televizi.
Druhá verze je zařízení, implementované přímo do držadla bílé hole.
A jak to funguje v praxi?
Na veřejných místech, jako jsou vstupy do podchodů, budovy nádražních hal nebo knihoven se umístí zvukový majáček, který má v sobě přijímač.
Nevidomý pomocí povelu z vysílače spustí nahrávku, která je v majáčku, jedná se buď o zvukovou signalizaci v podobě krátkého pípání, nebo krátkou hlášku, k jakému objektu se osoba blíží.
V brněnském městském podchodu se tak na povel např. ozve hláška, že se osoba nachází na rozcestí, odkud se dá jít k autobusovému nádraží, vlakovému nádraží nebo obchodnímu domu Tesco.
Pomocí dalšího povelu z vysílače lze vyvolat rozšiřující informace, např. kterým směrem se jde k Tescu a kterým k vlakovému nádraží.
Tyto majáčky jsou rozmístěny např. také v Pražském metru, kde oznamují, kterým směrem který eskalátor jede.
Další funkce VPN vysílače je také velice užitečná při cestování po městě jak v tramvajích, tak v autobusech.
Do počítače dopravního prostředku je opět implementován přijímač signálu z VPN vysílače, poté,co nevidomá osoba pomocí tlačítka vyšle povel, je z reproduktorů, které se nacházejí zvenku na dopravním prostředku přečteno číslo a směr, kterým dopravní prostředek jede.
Dalším povelem je možné spustit hlášku, upozurňující řidiče, že nastupuje nevidomý.
V Pražském metru se tímto vysílačem u některých souprav aktivuje otevírání dveří.
Poslední funkcí VPN vysílače je spuštění zvukové navigace na některých semaforech.
Pavelondra
 


Komentáře

1 Claire Claire | 5. ledna 2010 v 20:41 | Reagovat

Prosím vás, vysvětlete někdo Claire, té přitroublé vesničance, co znamená zkratka VPN? Je to prostě "vysílačka pro nevidomé" nebo se za tou zkratkou schovává něco jinýho (jiná slova). Tu vysílačku samozřejmě znám, jak vypadá, ale nemám ji. Tady v tom zapadákově by mi asi moc platná nebyla...
:-D
(ježiš, omlouvám se tomu královskému městečku, ve kterém bydlím, za nedostatek patriotismu).
:D

2 Grilované kuře Grilované kuře | E-mail | Web | 6. ledna 2010 v 0:14 | Reagovat

Nejhorší je když schválně ty řidiči si vypnou nebo úplně ztlumí hlášení linek aby je to prej nerušilo to bych je vždycky za tohleto nakopal do prdele.  :-x

3 Crc Crc | 8. ledna 2010 v 1:47 | Reagovat

Je to individuální, ale já se v Brně v mhd setkal většinou s technickým problémem než s úmyslně stlumeným hlášením. Jinak vpn = vysílač pro nevidomé, jak prozaické, že. Krom hlášení čísla prostředku se dá vysílačka taky využít k upozornění na nástup, což zajistí bezpečnější nastupování, zvlášť když jdete v davu, kde člověka řidič nevidí. V mhd Dopravního podniku města Brna se po takovém ohlášení řidiči ozve třikrát cinknutí, takže ví jen řidič, že má dávat větší pozor na nastupující. Navíc jsou ve městě tzv. dělené přechody tu a tam, kde jde využít víc tlačítek vysílače asi podobným způsobem, jako u hlášení budov, ale s tímhle moc zkušeností nemám.
Jinak pro orientaci v Brně a okolí plus dobré povídání o vysílačích, majácích, přechodech atd. najdete na stránkách pana Konečného http://kony.wz.cz/

4 evi evi | Web | 8. ledna 2010 v 14:35 | Reagovat

tak tohle je asi hodně dobrá věcička:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama