I slepí mají mobil...

18. května 2010 v 15:31 | inner eye |  technika, která nám pomáhá
V několika předchozích článcích jsme rozebírali věci, bez kterých si většina z vás už takřka nedokáže každodenní život představit, ale které by se nevidomým mohly zdát, nebýt tak prudkého technického pokroku, prakticky nedosažitelné. Současné téma týdne nás zaujalo právě proto, že mobil je jednou z těchto věcí.

Přečíst si SMS zprávu od kamaráda, nastavit si budík, uložit si poznámky ke školnímu projektu, to všechno jsou věci, které každý z vás udělal už alespoň tisíckrát. V civilizované společnosti je mobil součástí každodenního života většiny populace. Existují ale lidé, pro které čtení textových zpráv není až tak bezproblémová záležitost, protože na display zkrátka nevidí. Naštěstí se najdou takové firmy, které se přímo na výrobu pomůcek pro nevidomé specializují. Díky tomu, že výrobci mobilních telefonů vyvíjejí stále nové a lépe fungující přístroje, se mohli specialisté pustit do výroby programů, které by mobilní telefony ozvučily. První ozvučovací program má na svědomí jedna španělská firma a další takový se vyrábí i v naší zemi.
Jak takové ozvučení funguje? Jednoduše řečeno: Speciální program umožní poněkud kovově znějícímu hlasu předčítat vše, co by momentálně majitel na svém mobilu viděl (číslo volajícího, upomínka v kalendáři, SMS apod.). U hlasu si každý může nastavit jeho rychlost, výšku a hlasitost, dokonce existuje i nabídka několika různě znějících hlasů. Je možné zvolit si rozsah předčítaných informací.
Vraťme se k výše uvedené informaci o španělském a českém programu. Španělský se jmenuje Mobilespeak a je určen především pro nokie. Jeho výhodou je, že ozvučuje přímo prostředí telefonu. To znamená, že člověk může využít všechny služby a funkce, které telefon poskytuje. Jeho nevýhodou je vyšší cena, která je v našich podmínkách zapříčiněna i tím, že je dovážen ze zahraničí.
Český program se jmenuje PST a je určen hlavně pro telefony HTC. Tento program je určen spíše pro méně zkušené uživatele, neboť ozvučuje jen nejzákladnější funkce telefonu. Jeho výhodou je cena a jednoduchost ovládání. Naproti tomu nevýhodou je, že s tímto programem nevyužijete plný potenciál telefonu.
V dnešní době se již experimentuje s ozvučením pro telefony s dotykovým displayem (Iphone).
Žhavou novinkou letošního roku se stane program pro stahování elektronických knih z internetových knihoven pro nevidomé přímo do telefonu. O tomto programu si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků.
Pevně doufáme, že se nám pomocí náhledu do světa mobilních telefonů opět podařilo poodhalit vám náhled na svět nevidomých.
 


Komentáře

1 evi evi | Web | 5. června 2010 v 2:24 | Reagovat

Mluvící telefon - to by se mi taky líbilo:-)

2 Claire Claire | 5. června 2010 v 21:40 | Reagovat

Evi: Nedávno jsem ten mluvící mobil proklínala - a to, když máma byla na nákupu a přes SMS jsme se dohadovaly, co koupit tátovi k narozeninám, a táta mi přišel něco sdělit zrovna ve chvíli, když mi mamka psala, že tátovi koupila knížku, no a táta si to krásně vyslechl. A nejvtipnější na tom je, že ten hlasák mám nastavenej tak, že hrozně rychle drmolí a většina lidí mu nerozumí, když na to není zvyklá, a zrovna když si táta vyslechl zprávu o jeho narozeninovým dárku, tak se kdovíproč ten hlasák hrozně zpomalil, takže bylo jasně rozumět každýmu slovu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama