tmavomodrý festival 2010

17. května 2010 v 20:15 | pavelondra |  Info z různých akcí
tmavomodrý festival - dojmy
Tmavomodrý festival se koná každý rok, obvykle v půli května.


Letošní ročník pro běhl ve dnech 14-16 května.

Páteční odpoledne bylo jako obvykle věnováno hudební přehlídce škol pro zrakově postižené z Česka, Slovenska Polska a Rakouska. Současně s ní probíhala výstava kompenzačních pomůcek na bázi počítačů, které bych se v tomto článku chtěl hlavně věnovat.
V sobotu pak od devíti do jedné proběhlo několik přednášek, na kterých byly představeny všechny novinky, které se v oblasti počítačů pro nevidomé za rok od loňského festivalu objevily.
Novinky na letošním festivalu
Všechny zde zmiňované novinky si každý mohl vyzkoušet v pátek na výstavě a v sobotu pak byly představeny na přednáškách.
- firma adaptech
Hlavní novinkou byly produkty firmy Dolphin, jejímž distributorem je u nás firma Adaptech, největší novinkou byla plná podpora těchto produktů pro windows 7 a to jak ozvučovacího programu hal, tak zvětšovacího software supernova.
- acedesign
Hlavní novinkou byly funkce, programu asistent, které zjednodušují hledání informací na internetu.
webtext, program, který umožňuje např. rychle vyhledat význam určitého slova na wikipedii, googlu či anglicko-českém slovníku. Zároveň umožňuje rychlé zjišťování počasí ve vámi zvoleném regionu nebo zjišťování aktuálních zpráv ze serveru novinky.cz.
rss čtečka
Konečně první opravdu přístupný rss reader pro nevidomé, vše je krásně přehledné, já sám jsem měl možnost si práci s čtečkou vyzkoušet a zalíbila se mi na první pohled. Kanály si můžete přidávat sami, pokud znáte přímou adresu kanálu, nebo si můžete vybrat z katalogu, který bude firma acedesign na svém serveru pravidelně aktualizovat.
nádstavba pro skype
Pro uživatele, kteří nezvládají klasické rozhraní skypu byla do asistenta přidána nádstavba, která toto rozhraní zjednodušuje jak to jen jde.
e-mail
Pokud někdo nechce nebo neumí pracovat s programy jako je outlook express nebo winmail, může používat e-mailový klient, který je v asistentu také, je maximálně jednoduchý a velice rychlý.
internetová rádia
Další  funkcí je přehrávač internetových rádií, který je také jednoduchý, obsahuje seznam s předdefinovanými rádii, do kterého si můžete sami přidávat vlastní stanice.
hlasové zprávy.
Velice zajímavá funkce, která funguje tak, že v kontaktech vyberete adresáta, pak nahrajete zprávu a ta se odešle jako příloha v e-mailu.
- spektra
Jejich hlavní novinkou byl program dolphin guide, který je něco, jako obdoba asistenta.
umí rss, podcasty, internetová rádia, skenování, psaní dokumentů, obsahuje e-mailového klienta, kalendář a spoustu dalších funkcí.
Program je samoozvučovací, nepotřebujete tedy žádný další odečítač a je zaměřen hlavně na lidi, kteří se nechtějí učit ovládání všech aplikací ve windows. Rozhraní je tedy velice jednoduché, vše se ovládá pomocí šipek, kterými se pohybujeme v menu a enterem pak vybíráme danou funkci.
- Galop
Jejich novinkou bylo ozvučení mobilespeak 4 pro telefony s operačním systémem symbian a program beletrik pro čtení knih v mobilu, kterému se hodlám věnovat v samostatném článku.
Závěr, každá firma představila na festivale něco nového a užitečného, mě osobně zaujaly nejvíce produkty firmy galop a acedesign.


 


Komentáře

1 innereye innereye | 18. května 2010 v 7:22 | Reagovat

Na Tmavomodrý festival jsem se letos chystala taky, ale jako naschvál mě přišla navštívit stará dobrá kamarádka jménem angína, a tak jsem místo Tmaváče ležela a potila se.
Jsem ráda za tenhle článek, i když těmhle technickým věcem moc nerozumím. :-)
Claire

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama