Červen 2010

Nevidomí a noty

6. června 2010 v 18:56 | Johanka |  vzdělávání nevidomých
Dobrý večer,
spousta lidí se domnívá, že každý nevidomý nutně musí být muzikantem, což není tak docela pravda, nicméně hudebníků je mezi námi skutečně dost. Existuje i konzervatoř, specializovaná na výuku nevidomých. Je to konzervatoř Jana Deyla a odkaz na ni naleznete v oblíbených položkách na našem blogu.
Na Deylově konzervatoři se nevidomí učí nejen hru na nástroj, či zpěv, ale i takové předměty, jako jsou dějiny hudby, harmonie nebo notopis. Jak vypadají takové noty pro nevidomé, o tom nám ve svém článku povypráví Johanka.
Zdraví vás Claire, která tímto předává slovo Johance:


Výlet - zvířecí olympiáda

6. června 2010 v 18:48 | msuchy |  Info z různých akcí
S Oftalmoturistickým oddílem jsem jel na výlet, který byl zaměřen na zvířecí olympiádu, ale samozřejmě při tom byla dlouhá túra s pohodlným i nepohodlným terénem a i bahnem, prostě to, co k turistice patří. Byly hry, za které jsme potom na konci dostali takové medajle, jak jsme se v nich umístili. Nejdřív byla seznamovací hra a pak ty zvířecí. Z nich byl rak, kdy jsme museli co nejdéle cestou dál jít pozpátku, u toho prsty na rukách dělat klepeta a říkat klap nebo to jinak vyjadřovat ústy. Potom byl ježek, to bylo nošení jablka na hřbetu ruky dlaní dolů, komu nejdéle vydrží. U čápa jsme museli stát co nejdéle na jedné noze, u koně bylo přetahování dvou skupin lanem, u medvěda vis na stromě a ještě byla žába. Z Ostopovic jsme měli jít až do Želešic, ale tam jsme nakonec nešli, protože jsme byli unaveni. Takže jsme dřív šli na autobus a jeli ke hřbitovu a odtud jsme šli pěšky do cukrárny. Tam jsem si dal špičku a kokakolu. Potom jsme už šli na tramvaj a jeli zpátky na nádraží. Počasí nám naštěstí přálo, takže výlet se úplně vydařil, i když jsme se určitě všichni hodně opálili a s sebou si odnesli nějaké ty popáleniny od kopřiv, kterých tam bylo hodně. A někdo možná i nějaké klíště, protože těch tam taky bylo dost a někdo i na místě sundával klíšťata, která se přichytila třeba na oblečení.

nevidomí a knihy

2. června 2010 v 16:59 | Pavavelondra |  Trocha teorie
knihy a nevidomí
V dnešním článku bych se rád věnoval tomu, jak se změnil způsob, kterým my, zrakově postižení přistupujeme k tištěným informacím, ať už jsou to knihy, noviny nebo časopisy.
- braill
Knihy a časopisy v Braillově písmu se vydávaly v době, kdy nevidomí neměli přístup k počítačovým technologiím, což bylo zhruba do roku 1995.
Knih v braillu se vytisklo spousta, jejich nevýhodou je však jejich neskladnost.
Knihy se tisknou na papír formátu a4, který se nejvíc podobá klasickému výkresovému tvrdému papíru. Jen pro představu.
Výtisk čtvrtého dílu knihy Harry Potter je rozdělen do 16. svazků, přičemž každý svazek se skládá zhruba z padesáti takových papírů. Samo braillovo písmo díky tomu, že nepatrně vystupuje do prostoru tloušťce výtisku také přidá.
Je tedy jasné, že člověk, který by chtěl mít rozsáhlou knihovnu knih v braillu si na ni musí vyčlenit opravdu velký prostor.
S časopisy v braillu je to ještě složitější, v braillu se vydávají jen časopisy speciálně připravované pro nevidomé redakcí Zora, takže k obyčejným novinám a časopisům běžně dostupným na stáncích se člověk, který ovládá jen braillovo písmo nedostane.
- zvukové knihy
Situace se trochu zlepšila s nástupem zvukových knih, které byly načítány na kazety.
Člověku stačilo jen vlastnit kazetový magnetofon a mohl si v pohodlí poslouchat své oblíbené knihy načtené profesionálními herci.
Samozřejmě, čím delší knížka, tím více kazet. Tak pro představu, kniha Pán prstenů, návrat krále byla načtena na 14. kazetách, do rukou se mi dostala i díla, která měla přes 20 kazet.
příchod digitálního věku
Digitální technologie hýbou světem a nás zrakově postižené také neminuly.
V roce 1995 přišly na trh windows 95 a nastal velmi významný zlom v přístupu k informacím pro nevidomé.
Za pomoci počítače vybaveného speciálním softwarem a skeneru si každý nevidomý mohl naskenovat svou oblíbenou knihu či časopis.
Tuhle možnost dodnes využívá spousta lidí. Princip je velmi jednoduchý.
Pomocí skeneru se načte do počítače předloha, kniha či časopis. Obraz je převeden do digitální podoby a poté prohnán OCR programem, který dokáže v obrazu rozpoznat písmena. Výsledný text je pak možné nechat si přečíst pomocí hlasového výstupu a dále s ním pracovat jako s běžným dokumentem.
S příchodem internetu rovněž přišla možnost sdílení naskenovaných knih mezi nevidomými uživateli.
Prvním, kdo tuto službu u nás zavedl, byla organizace SONs, na jejich FTP server mohli lidé po zaregistrování nahrát své naskenované knihy a podělit se tak o ně s ostatními.
Jedinou nevýhodou je, že rozpoznávací program nedokáže vždy přesně určit všechny znaky a tak se v textu vyskytují chyby, které se nechce každému vždy opravovat, stává se tak, že do knihovny někdo pošle neopravený dokument, což není nic příjemného.

internetové knihovny
Internet hýbe světem a nejinak je tomu mezi nevidomými.
V česku již delší dobu existuje několik knihoven, které umožňují zdarma stahovat knihy v txt formátu. Ty lze samozřejmě číst pomocí hlasového výstupu.
Knihovny rovněž zavedly pravidlo, že pokud někdo chce zaslat vlastnoručně naskenovaný dokument, musí si ho nejdřív sám opravit.
U nás fungují tyto tři knihovny:
- KDD, knihovna digitálních dokumentů.
Knihovnu provozuje organizace SONS a obsahuje nepřeberné množství knih, časopisů a učebnic.
Má mnoho funkcí jako je vyhledávání v žánrech, autorech, názvech apod.
Dále si lze nastavit zasílání novinek o přidaných dokumentech podle typu "kniha, časopis"
Své oblíbené knihy si také můžete přidat do záložek.
- knihovna Integrace O.s.
Provozovatelem je občanské sdružení integrace, knihovna funguje podobně jako výše zmíněná KDD, jediným rozdílem je možnost stahovat více knih naráz v jednom archivu.
- KTN
Provozovatelem je knihovna a tiskárna pro nevidomé Karla Emanuela Macana.
Jde vlastně o elektronický katalog pro členy knihovny, obsahuje publikace v digitální podobě, publikace na cd, které si registrovaní členové mohou objednat pro doručení poštou a co je hlavní, obsahuje také mp3 verze zvukových knih, které jsou převáděny z kazet.
Tyto mp3 knihy si může uživatel stáhnout rovnou do svého pc.
Samozřejmě i zde funguje vyhledávání s mnoha funkcemi.
závěr:
Jak vidíte, možností, jak lze přistupovat k informacím v textové podobě je pro nevidomé spousta, každá má své výhody a nevýhody a je na každém, zda dá přednost knížce v braillu, či počítačem čtenému dokumentu.