Nevidomí a noty

6. června 2010 v 18:56 | Johanka |  vzdělávání nevidomých
Dobrý večer,
spousta lidí se domnívá, že každý nevidomý nutně musí být muzikantem, což není tak docela pravda, nicméně hudebníků je mezi námi skutečně dost. Existuje i konzervatoř, specializovaná na výuku nevidomých. Je to konzervatoř Jana Deyla a odkaz na ni naleznete v oblíbených položkách na našem blogu.
Na Deylově konzervatoři se nevidomí učí nejen hru na nástroj, či zpěv, ale i takové předměty, jako jsou dějiny hudby, harmonie nebo notopis. Jak vypadají takové noty pro nevidomé, o tom nám ve svém článku povypráví Johanka.
Zdraví vás Claire, která tímto předává slovo Johance:


Psaní not v braillu
Na Deyláku se učíme z not, i když je to docela piplačka. V braillu to vypadá tak, že noty vypadají jako písmenka, akorát jsou posunuté o jedno. Takže osminové cé se píše jako naše dé dé se píše jako e atd. Noty mají různé tvary podle délky. Nemáme houslové klíče, zato však tzv. klíče oktávové tj. označení oktávy, ve které se nalézáme. Noty jsou psány v řádcích vedle sebe. Zápis pro zpěváky je nejjednodušší, píše se jen melodie na jedné lince ta hlavní. Třeba dvojhlas se zapisuje hůř, první hlas, potom znak a píše se druhý hlas, na klavír potom pravá a levá ruka se píše zvlášť. Na počítači se noty také dají psát, je na to i program, ale velmi složitý. Musíme si odpočítat, na které jsme lince a osnově a pomocí čísel noty psát, ve výsledku se na monitoru objeví normální noty pro vidící. Metoda učení se věcí z not je velmi zdlouhavá a stejně vše musíme umět zpaměti. Přečtu si pravou ruku, zahraju, totéž s levou a zahraju jeden takt. Na něj stejným způsobem nalepím takty ostatní. Když v notách jsou akordy, napíšeme třeba cé a od něj značku pro tercii a kvintu a už musíme vědět, že to jsou tóny e gé. Ať je systém psaní a čtení not jaký chce, jsem ráda, že se noty můžeme učit jako každý jiný hudebník.
 


Komentáře

1 Claire Claire | 6. června 2010 v 19:33 | Reagovat

I když jsem sem tvůj článek, Johanko, vkládala a náležitě okecala úvod (to bych jinak ani nebyla já...), musím ti ho ještě řádně pochválit v komentáři. Mockrát děkuju za vysvětlení notopisu, jsem ráda, že to napsal někdo tak povolaný jako ty. Na tohle téma bych si sama psát netroufla - noty sice umím, ale už dlouho jsem žádné nečetla...

2 MaikelD MaikelD | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:20 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama