TyfloBrno 2010

3. října 2010 v 6:16 | Pavelondra |  Info z různých akcí
TyfloBrno

Letos jsem se již po desáté zúčastnil soutěže v prostorové orientaci TyfloBrno, konané k příležitosti dne bílé hole a pořádané brněnským tyflocentrem. Zde jsou mé dojmy z této akce.


Na začátek bych zde uvedl, pro ty, kteří se s touto soutěží ještě nesetkali, o co se vlastně jedná.
Každý soutěžící dostane popis trasy, ve formátu, jaký mu vyhovuje "braill, audio" a vyrazí. Popis vypadá nějak takhle: pokračujte asi 200 M po chodníku až na roh budovy a zde zabočte doprava a pokračujte podle domu dál rovně.
Soutěžící tak ví, kudy přesně má jít a za pomoci tohoto popisu by měl ujít celou zhruba dvoukilometrovou trasu.
Na trase jsou různá stanoviště, kde se hodnotí dovednosti z prostorové orientace a za tyto dovednosti sbírají soutěžící body.
Aby se soutěžícím nic nestalo má každý za sebou "anděla strážného" člověka z řad dobrovolníků, který má popis trasy rovněž k dispozici a pokud by se soutěžící nějak vážněji ztratil a nevěděl by, kudy dál, může anděla strážného požádat o pomoc.

Soutěž se letos konala v městské části Brno Bohunice, start a cíl byl v místní základní škole, kde bylo také pro účastníky připraveno občerstvení, ráno snídaně a po návratu z trasy dostal každý výborný řízek.
Po té, co nás všechny pořadatelé přivítali a pověděli nám něco o soutěži už vyšli první účastníci.
Já jsem měl startovat až sedmý, takže jsem měl dobrou hodinu času, kterou jsem strávil povídáním si.
A pak už přišla moje chvíle, od pořadatelů jsem si na diktafon nechal nahrát audiopopis trasy a také jsem si prohlédl reliéfní znázornění cesty, abych měl zhruba představu, kudy se prochází.
Trasa samotná byla dlouhá asi 2,5 Km, zahrnovala jako obvykle jízdu na dvojkole a značnou část cesty jsme také urazili tramvají.
Pro zpestření byly na cestě dvě soutěžní aktivity, na jednom stanovišti jsme odhadovali vzdálenost na provázku a na druhém jsme měli za úkol odkrokovat dva obrazce, čtverec a trojúhelník o straně 2 metry.
O těchto aktivitách jsme věděly, na cestě však byla i stanoviště, která se hodnotila bodově také, ale o kterých jsme nevěděli.
Za zmínku zde stojí stanoviště, které bylo letos nové, ale velice užitečné. V jednom místě se vyskytovala "náhodná" kolemjdoucí, která měla za úkol nabídnout soutěžícím pomoc při orientaci. Na nás bylo, abychom této kolemjdoucí slušně vysvětlili, že pomoc nepotřebujeme, že máme svou trasu jasnou. Hodnotilo se hlavně to, jak jsme kolemjdoucí odmítli, důraz zde byl kladen na slušné jednání.
Já osobně jsem letos s cestou neměl téměř žádný problém, jediné s čím jsem si nevěděl trochu rady byl výše zmíněný úkol s trojúhelníkem. Do cíle na základní školu jsem dorazil jako první, takže jsem si v klidu vychutnal velmi dobrý oběd a pak jsem skoro až do vyhlášení hrál společenské hry, hlavně karty.
Úderem třetí přišla pro všechny tolik očekávaná chvíle, vyhlášení.
Já jsem se umístil na třetím místě, což mi udělalo velikou radost.
Poté, co jsme všichni dostali tašky s upomínkovými předměty od sponzorů jsme se všichni rozloučili a zamířili ke svým domovům.
Závěr:
Letošní tyfloBrno hodnotím jako stoprocentně vydařené, chtěl bych zde tedy poděkovat všem, kdo se na této akci podíleli a to jak těm, kteří se starali o organizaci, připravovali trasu, hodnotili, či dohlíželi na soutěžící.
Zvláštní dík zde určitě patří představitelům městské části Brno Bohunice, lidem ze základní školy Arménská  a městské policii, která jako každý rok dozorovala u přechodů přes silnice.
Těším se za rok nashledanou.
Pavel Ondra
 


Komentáře

1 lenka pláteníková lenka pláteníková | 3. října 2010 v 21:35 | Reagovat

Pavle, díky za super článek! Jsem ráda, že se ti tyflobrno líbilo a gratuluju k třetímu místu! S "falešnou" kolemjdoucí sis poradil téměř nejlíp ze všech:).
Ať se dál daří! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama