Maturitní generálka

25. listopadu 2010 v 17:54 | Claire |  vzdělávání nevidomých
Dobrý večer... Přináším Vám krátký článeček o maturitní generálce.
Vaše Claire


            Jak všichni jistě dobře víte, ve dnech 11. až 14. října 2010 proběhla generální zkouška státních maturit. Studenti 1225 středních škol si v několika dnech mohli na nečisto vyzkoušet, co je čeká na jaře příštího roku. Já jsem měla tu čest, či snad tu smůlu, zařadit se mezi ně, přináším vám tedy několik svých dojmů z této mediálně proslavené akce.
            Nejprve vám povím pár slov o tom, jak generálka probíhala: Každý student se musel přihlásit ke dvěma povinným zkouškám, a pokud chtěl, mohl si vyzkoušet i jeden předmět nepovinný. Povinná část musela obsahovat zkoušku z českého jazyka. Co se týče druhého povinného předmětu, mohl si každý vybrat mezi matematikou a libovolným cizím jazykem. Zvolit jsme si mohli i úroveň zkoušky (základní nebo vyšší).
Zkouška z každého předmětu se skládala ze dvou částí - didaktický test a slohovou práci.
            Didaktický test tvořilo 47 úloh. U většiny z nich jsme odpověď vybírali ze čtyř nebo pěti možností, na jiné jsme museli odpověď vymyslet. Téma slohové práce jsme si vybírali z deseti možností. Měli jsme určen i minimální počet slov, ale maximální nikoli.
            Maturitní generálka byla ošetřena tak, aby se mohli účastnit i studenti s handicapem. Měli jsme nastavené podmínky tak, abychom mohli zkoušku vypracovat bez technických problémů. Člověk s jakýmkoli postižením, který se na generálku nahlásil, měl nárok na prodloužení časového limitu určeného k vypracování. Jak velké to navýšení bylo, to už záleží na stupni handicapu každého z nás. Jako nevidomá jsem měla k dispozici nejen zadání v elektronické podobě, ale i v braillově písmu, a kdyby nastal nějaký problém s nečitelným zadáním, vždy se mnou v místnosti seděl někdo, kdo mi dané úkoly přečetl (za což mnohokrát děkuji). Odpovědi jsem zapisovala do počítače. Také bylo povoleno používat své individuální kompenzační pomůcky.
            Jsem ráda, že jsem měla možnost vyzkoušet si, jak taková státní maturita vypadá, a pevně doufám, že díky těmto zážitkům nebudu tolik nervózní, až budeme psát zkoušky na čisto.
 


Komentáře

1 marek marek | E-mail | 25. listopadu 2010 v 18:07 | Reagovat

Jojo taky jsem měl skušenosti ze státní generálkou státních maturit slohovoou práci z češtiny na 83% a didaktický test 63 z angličtiny bych taky prošel takže bych udělal asi tak za 3 takže jsem zvědavý na jaře. Ale my jakožto letošní ročníky jsme měli poslední možnost si vyzkoušet na nečisto státní maturitu.

2 innereye innereye | 25. listopadu 2010 v 20:08 | Reagovat

Jojo, to máš pravdu, taky jsem za to strašně ráda, protože aspoň víme, co nás čeká... Jo, mimochodem, co na ty maturity říkáš?
zdraví Claire

3 Eliska Eliska | E-mail | 25. prosince 2010 v 14:09 | Reagovat

Tak oni vám je možná stejně zase posunou, je to zatim v jednání. Nevinm kdy maturujete ale možná letos stejně nebudou. Hodně úspěchů

4 evi evi | Web | 26. prosince 2010 v 17:51 | Reagovat

Taky jsem dneska slyšela, že to snad nebude...? No, každopádně vám u maturity přeju hodně štěstí, ať už bude probíhat jakkoli:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama