moje dojmy z macbooku od applu

14. prosince 2010 v 11:06 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
moje dojmy z macbooku od applu


Včera jsem měl možnost, vyzkoušet si poprvé, jak se pracuje s notebookem od applu. Ten nedávno zakoupilo brněnské tyflocentrum právě pro testovací účely.
Zde jsou moje krátké dojmy.

Samotný macbook vypadal velice hezky, oblé hrany, tenký a malý, ideál na cestování. Klávesnici měl udělanou dobře, neměl jsem s ní žádné problémy.

Jako ozvučovací program je v systému mac os-x program voice over, který je už přímo integrovaný v systému, takže je zadarmo. Je třeba ale počítat s tím, že si musíte dokoupit český hlas Elišku a také s tím, že voice over má svoje hlášky v angličtině.

Vyzkoušel jsem si zběžně orientaci na webové stránce, prohlížení e-mailů a práci s touchpadem.

1. mail
Na e-mailovém programu se mi líbil způsob procházení zpráv, mohl jsem si šipkama doprava a doleva vybrat zda chci zprávy pročítat dle předmětu nebo odesílatele, a pak už jen šipkama dolů listovat.
Zprávy se v programu třídí také do složek, umí i rss.

2. internet
Měli jsme k dispozici jen jednu načtenou stránku, k dispozici nebyla bohužel žádná bezdrátová síť.
Po stránce se dá pohybovat různými způsoby, funguje zde cosi, čemu se říká rotor, kdy po stisknutí určité klávesové zkratky vyjede seznam typů prvků, po kterých se dá pohybovat. Takže v praxi to vypadalo tak, že jsem spustil pomocí zkratky rotor, šipkou doprava vybral pohyb po nadpisech, dal enter a šipkama dolů si vybíral nadpisy článků na stránce lupa.cz. Když jsem chtěl číst, co je pod nadpisem, dal jsem šipku doprava.
Co se mi také líbilo bylo to, že když jsem přišel na stránce na editační pole, mohl jsem rovnou začít psát.
V souvislosti se stránkami je třeba zmínit, že pokud budu chtít stahovat do macbooku knížky z knihoven na internetu jako je KDD, je třeba si uvědomit, že mac os-x není windows, tudíž používá pro čtení textů jiný formád, unicode, takže je nutné text do unicode převést, což lze ve windows seven udělat v klasickém poznámkovém bloku.

3. touchpad
Voice over podporuje i různá gesta pro práci na touchpadu, pár jsem si jich také vyzkoušel.
Výborná se mi líbila věc, kdy se pomocí jednoduchého otočení dvou prstů po směru hodinových ručiček dal vybírat typ prvků, po kterých se má pohybovat na webové stránce.
Chvíli mi sice trvalo, než jsem daný pohyb zvládl tak, aby mu program rozuměl, při troše cviku to ale jde.
Navíc voice over má v sobě funkci výukového režimu, kdy stačí provádět určitá gesta a voice over vám říká, co dané gesto znamená.


interakce s prvky
Vyzkoušel jsem si i práci v programu finder, což je obdoba průzkumníka ve windows.
Za zmínku zde stojí jedna věc, která je dost odlišná od windows, při pohybu šipkou dolů přejíždíte přes jednotlivé prvky např seznam a pod. Pokud chci do daného prvku např. seznamu vstoupit, musím spustit interakci, to lze udělat kláv. zkratkou nebo gestem na touchpadu.
Toto funguje v celém systému.

Závěr.
Práce s macbookem se mi docela líbila, jediné, co považuji za nevýhodu jsou anglické hlášky voice over, naproti tomu český hlas Eliška je pro čtení českých textů ten nejlepší a narozdíl od windows, kde je jeho odezva občas dosti pomalá, zde v macu je úžasně rychlý.
Dle mého názoru bude i voice over za pár let počeštěn kompletně, konec konců na iphonu už česky je.
Za další výhodu považuji to, že je voice over přímo vestavěn co systému mac os-x.

poděkování:
Rád bych poděkoval Romanovi Kabelkovi z Brněnského tyflocentra, který mi umožnil si macbook vyzkoušet a za jeho ochotné vysvětlování.

 


Komentáře

1 evi evi | Web | 26. prosince 2010 v 17:59 | Reagovat

Takže dobrý noťas? Já jsem s touchpady úplně nemožná - nakonec jsem si raději koupila multifunkční myš:-)

2 innereye innereye | 27. prosince 2010 v 7:37 | Reagovat

Hmmm, zní to sice dobře, ale já jsem spokojená se svým stařičkým noteboočkem. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama