Leden 2011

Ipad, velké dojmy.

21. ledna 2011 v 12:50 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
ipad, velké dojmy

Dnes jsem zas po dlouhé době něco napíšu a bude to článek velmi netradiční. Hodlám zde popsat svoje první dojmy ze zařízení, které se v dnešní době mezi vidícimi uživateli technických zařízení stalo velmi oblíbené. Jde o tablet ipad společnosti Apple.

nokia ovi maps a přístupnost

7. ledna 2011 v 17:45 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
ovi mapy a přístupnost

Nedávno se mi do rukou dostalo navigační řešení nokia ovi maps, které je velice dobře zpřístupněno odečítačem mobile speak ve verzi 4.60
Ovi mapy dnes dává nokia ke všem telefonům s gps zcela zdarma a to jak s pěší tak automobilovou navigací, u autonavigace je český hlas, pěší bohužel mluví jen anglicky.

Rád bych vám popsal dojmy z tohoto produktu a co vše ozvučené mapy umí.

Práce s mapami je velice jednoduchá. Pro automobilovou navigaci stačí v hlavním menu map vybrat položku autem a pak už jen vybereme v menu jednu z několika možností, buď vybereme položku trasa domů, která nás odkudkoliv zavede na naši domovskou adresu, kterou jsme si v mapách definovali
Dalším způsobem je výběr možnosti nastavit cíl, tato volba skrývá dalších pár voleb, z historie, oblíbené nebo z hledání, vše mluví za sebe.
třetí volbou je mapa, což je pro nevidomého nepoužitelné.

Nejlepší je vybrat položku hledání a do editačního pole stačí pak už jen zapsat název města, do kterého se chceme dostat, který můžeme pro upřesnění doplnit i názvem ulice.
Výsledky vyjedou v jednoduchém seznamu, po výběru položky dáme enter... a čekáme.
A tady je kámen úrazu. Tedy za předpokladu, že používáte interní gps, v mé nokii e72 trvalo navázání gps spojení snad sedm minut, což je docela hodně.
Nevím, jak to je, když máte externí bt jednotku, ale předpokládám, že to bude asi o hodně lepší.

A jak probíhá samotná navigace?
Po zvolení cíle mobile speak oznámí, příští odbočka, čekání na gps. Pokud počkáte dostatečně dlouho, než se naváže spojení, ozve se hláška přepočítávám trasu, kterou už oznamuje nahraný hlas od nokie. A jedeme.
Během navigace jsou ohlašovány automaticky změny pozice, což po Brně vypadá ták, že mobile speak oznámí např. pozice, poštovská a jakmile dojde ke změně ulice, je název této ulice opět vyčten.
Druhou malou nevýhodou je to, že ve chvíli, kdy nokia hlas oznamuje, kam a po kolika metrech odbočit oznamuje i mobile speak, kde se tato další odbočka nachází, buď je to číslo silnice nebo název ulice, záleží na prostředí. Tyhle dvě hlášky se ve většině případů tlučou, splynou do nesrozumitelného čehosi.
Naštěstí zde existují zkratky, mobile speak může pomocí povelu nechad vyčíst poslední své hlášení a i mapy po stisku čísla 4 dokáží svou hlasovou zprávu o vzdálenosti a odbočení zopakovat.

Super funkce je také zkratka na čísle 8 kdy speak řekně v metrech vzdálenost do cíle a na čísle 9 kdy se zobrazí infopanel, čas, prům. rychlost a dosavadní délka trasy.


Pokud jde o pěší navigaci, jsou zde opět čteny názvy ulic, ale jinak je nepraktická, hlášky map samotných jsou v angličtině a proto nepoužitelné.

závěr:
až na zdlouhavé navazování spojení a absenci české pěší navigace je ozvučení map výborné. Pokud jedu autem a chci mít aspoň přibližný přehled o tom, kudy a kam se pohybuji, je to velice dobrý pomocník a navíc, zcela zdarma.
Jediné dvě podmínky jsou mapy ve verzi 3.03 nebo 3.04 a mobile speak ve verzi 4.60.


bleskovka, další alternativa pro čtení textů

3. ledna 2011 v 10:00 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
 "Thimble", neboli "Náprstek" pojmenovali dva studenti designu z Washingtonu svůj koncept pomůcky, která by měla nevidomým zpřístupnit psané texty jak na chytrých telefonech, tak na papíře. Zařízení se nasazuje na prst jako skutečný náprstek a ke své funkci potřebuje bluetooth připojení na mobilní telefon. Zrakově postižený tak může číst třeba sms, emaily nebo i delší texty. Ty se automaticky překládají do Braillovy abecedy a text se pomocí elektrických impulzů "vyťuká" na bříško prstu uživatele. Hlavní kouzlo nápadu ovšem spočívá v mikrokameře, která dokáže do slepeckého písma převést také tištěné texty. Nevidomý si tak může "přečíst" například noviny, nebo třeba informační tabule na ulici. Převod textu probíhá ve spolupráci s mobilním telefonem, takže text lze třeba ihned vyhledat na internetu. Zařízení je možné ovládat i hlasem, telefon tedy postižený nemusí ani vytahovat z kapsy.

zdroj: http://video.ihned.cz/c1-49065420-diky-naprstku-budou-moci-nevidomi-lide-cist-psane-texty-na-telefonu-i-na-papire
Co tomu říkáte? zní to zajímavě, kdo ví, třeba se to za rok či dva v USA ujme, což by znamenalo, že by se taková věc na našem trhu mohla objevit za takových pět let, pokud vůbec.

Pavel