bleskovka, další alternativa pro čtení textů

3. ledna 2011 v 10:00 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
 "Thimble", neboli "Náprstek" pojmenovali dva studenti designu z Washingtonu svůj koncept pomůcky, která by měla nevidomým zpřístupnit psané texty jak na chytrých telefonech, tak na papíře. Zařízení se nasazuje na prst jako skutečný náprstek a ke své funkci potřebuje bluetooth připojení na mobilní telefon. Zrakově postižený tak může číst třeba sms, emaily nebo i delší texty. Ty se automaticky překládají do Braillovy abecedy a text se pomocí elektrických impulzů "vyťuká" na bříško prstu uživatele. Hlavní kouzlo nápadu ovšem spočívá v mikrokameře, která dokáže do slepeckého písma převést také tištěné texty. Nevidomý si tak může "přečíst" například noviny, nebo třeba informační tabule na ulici. Převod textu probíhá ve spolupráci s mobilním telefonem, takže text lze třeba ihned vyhledat na internetu. Zařízení je možné ovládat i hlasem, telefon tedy postižený nemusí ani vytahovat z kapsy.

zdroj: http://video.ihned.cz/c1-49065420-diky-naprstku-budou-moci-nevidomi-lide-cist-psane-texty-na-telefonu-i-na-papire
Co tomu říkáte? zní to zajímavě, kdo ví, třeba se to za rok či dva v USA ujme, což by znamenalo, že by se taková věc na našem trhu mohla objevit za takových pět let, pokud vůbec.

Pavel
 


Komentáře

1 punerank punerank | E-mail | Web | 13. března 2011 v 15:47 | Reagovat

No zní to zajímavě. smůja leen, že než se to prosadí, vývoj bude daleko ve předu... ale kéž se takové velké maličkosti prosazujou. nemaj to lehký.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama