nokia ovi maps a přístupnost

7. ledna 2011 v 17:45 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
ovi mapy a přístupnost

Nedávno se mi do rukou dostalo navigační řešení nokia ovi maps, které je velice dobře zpřístupněno odečítačem mobile speak ve verzi 4.60
Ovi mapy dnes dává nokia ke všem telefonům s gps zcela zdarma a to jak s pěší tak automobilovou navigací, u autonavigace je český hlas, pěší bohužel mluví jen anglicky.

Rád bych vám popsal dojmy z tohoto produktu a co vše ozvučené mapy umí.

Práce s mapami je velice jednoduchá. Pro automobilovou navigaci stačí v hlavním menu map vybrat položku autem a pak už jen vybereme v menu jednu z několika možností, buď vybereme položku trasa domů, která nás odkudkoliv zavede na naši domovskou adresu, kterou jsme si v mapách definovali
Dalším způsobem je výběr možnosti nastavit cíl, tato volba skrývá dalších pár voleb, z historie, oblíbené nebo z hledání, vše mluví za sebe.
třetí volbou je mapa, což je pro nevidomého nepoužitelné.

Nejlepší je vybrat položku hledání a do editačního pole stačí pak už jen zapsat název města, do kterého se chceme dostat, který můžeme pro upřesnění doplnit i názvem ulice.
Výsledky vyjedou v jednoduchém seznamu, po výběru položky dáme enter... a čekáme.
A tady je kámen úrazu. Tedy za předpokladu, že používáte interní gps, v mé nokii e72 trvalo navázání gps spojení snad sedm minut, což je docela hodně.
Nevím, jak to je, když máte externí bt jednotku, ale předpokládám, že to bude asi o hodně lepší.

A jak probíhá samotná navigace?
Po zvolení cíle mobile speak oznámí, příští odbočka, čekání na gps. Pokud počkáte dostatečně dlouho, než se naváže spojení, ozve se hláška přepočítávám trasu, kterou už oznamuje nahraný hlas od nokie. A jedeme.
Během navigace jsou ohlašovány automaticky změny pozice, což po Brně vypadá ták, že mobile speak oznámí např. pozice, poštovská a jakmile dojde ke změně ulice, je název této ulice opět vyčten.
Druhou malou nevýhodou je to, že ve chvíli, kdy nokia hlas oznamuje, kam a po kolika metrech odbočit oznamuje i mobile speak, kde se tato další odbočka nachází, buď je to číslo silnice nebo název ulice, záleží na prostředí. Tyhle dvě hlášky se ve většině případů tlučou, splynou do nesrozumitelného čehosi.
Naštěstí zde existují zkratky, mobile speak může pomocí povelu nechad vyčíst poslední své hlášení a i mapy po stisku čísla 4 dokáží svou hlasovou zprávu o vzdálenosti a odbočení zopakovat.

Super funkce je také zkratka na čísle 8 kdy speak řekně v metrech vzdálenost do cíle a na čísle 9 kdy se zobrazí infopanel, čas, prům. rychlost a dosavadní délka trasy.


Pokud jde o pěší navigaci, jsou zde opět čteny názvy ulic, ale jinak je nepraktická, hlášky map samotných jsou v angličtině a proto nepoužitelné.

závěr:
až na zdlouhavé navazování spojení a absenci české pěší navigace je ozvučení map výborné. Pokud jedu autem a chci mít aspoň přibližný přehled o tom, kudy a kam se pohybuji, je to velice dobrý pomocník a navíc, zcela zdarma.
Jediné dvě podmínky jsou mapy ve verzi 3.03 nebo 3.04 a mobile speak ve verzi 4.60.

 


Komentáře

1 Schnaubi Schnaubi | 20. března 2011 v 12:27 | Reagovat

Ahoj, český hlas pro pěší navigaci už je k dispozici.

2 innereye innereye | 21. března 2011 v 8:25 | Reagovat

[1]: joo zapoměl jsem to sem doplnit, dal jsem to jen na fb stránku, potvrzuju, je to Zuzana od firmy Nuance.

3 Lucie Lucie | 1. června 2011 v 18:59 | Reagovat

ahoj, mám stále problém, aby navigace v telefonu (nokia e5) vyhledávala názvy ulic. Když je najdu v mapě, naviguje bez problémů, ovšem po zadání jména ulice a čísla popisného mi mobil hlásí, že nic nebylo nalezeno. Používám offline režim. skutečně to nokia neumí nebo dělám něco špatně? díky za odpověď. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama