tmavomodrý víkend

18. května 2011 v 13:18 | Pavelondra |  Info z různých akcí
tmavomodrý víkend
Aneb mé dojmy z 22. ročníku tmavomodrého festivalu
Říká se, že pátek 13. je smolný, či nešťastný den.
Já osobně nikdy na povětry nedal a pátek 13. května 2011 rozhodně smolný ani nešťastný nebyl.
Naopak, byl to den, na který jsem se ostatně těšil již asi od března.
V tento den začal v 14 hodin v sále Břetislava Bakaly v bílém domě ve městě Brně již 22. ročník přehlídky hudebních vystoupení dětí ze škol pro zrakově postižené z celé republiky, doprovázený již tradiční výstavou kompenzačních pomůcek pro nevidomé.
A zde mé dojmy.


Když jsem do bílého domu ještě s pár kamarády dorazil, bylo zde již, jak už to tak bývá natřísknuto k prasknutí.
Všude se pohyboval někdo s bílou holí i bez ní, se psem či průvodcem nebo jen tak na vlastní pěst.
Poté, co mě kamarádi opustili a vydali se na oficiální zahájení koncertu, nemeškal jsem a začal zkoumat, co se na poli pomůcek pro nevidomé za ten rok urodilo.
Hned zkraje jsem narazil na pány z firmy adaptech, kteří se zrovna snažili neúspěšně připojit své počítače na místní, tou dobou již dost přetíženou bezdrátovou síť.
Připojení se pro tuto chvíli nepovedlo, tak jsem si aspoň prohlédl nové modely braillských řádků brailliant a eurobraille.
Brailliant, který dle zástupců adaptechu stojí kolem 109000 je lehký přenosný braillský řádek se základními funkcemi pro nenáročné uživatele. Jeho malé proporce a kovové tělo by mělo zajistit snadný a bezpečný transport a dlouhou životnost.
Eurobraille mě zaujal svou výbavou, bluetooth či usb připojení, možnost použití vestavěné braillské klávesnice, která z řádku činí samostatný zápisník, interní paměť a čtečka paměťových karet. Pomocí bluetooth možnost připojit řádek i k mobilním telefonům.
Designově je eurobraille trochu podobný výše zmiňovanému brailliantu, ale cena už je trochu jiná, pohybuje se kolem 130000.

Od adaptechu jsem zamířil ke stánku firmy spektra, kde jsem si jako jedinou věc vyzkoušel skener autolektor, který je určen pro ty, co nezvládnou užívat standardní PC, ale chtějí si číst knihy a noviny.
Skener dokáže nasnímat, číst a ukládat texty, umí pracovat s usb flashdisky i disky cd rom.

A pak už jsem zamířil rovnou k expozici, kvůli které jsem vlastně na celou výstavu šel.
V zadní části výstavních prostor, stranou od ostatních seděli Matěj s Romanem "a jedním vodícím psem, který mě ihned začal nadšeně oblizovat".
Pánové zde zájemcům předváděli zařízení, která v poslední době hýbou celým počítačovým i mobilním světem.
Ano, řeč je samozřejmě o telefonu s operačním systémem android a známém, mnohými zatracovaném a mnohými do nebe vychvalovaném tabletu apple Ipad.

Ipad jsem si již v minulosti několikrát zkoušel, takže jsem se spíše zajímal o Matějův telefon LG optimus one.
Telefon je to čistě dotykový, jen se základními čtyřmi androidími tlačítky, "search, home, menu a back"
Uvnitř se nachází android ve verzi 2.2 a googlí odečítač talkback s hlasovým výstupem svox classic Iveta, jediným to českým hlasem pro android telefony.
Hlavní obrazovkou je zde eyes-free shell, který funguje na principu virtuální telefonní klávesnice.
Uprostřed se nachází číslo 5 a od této pozice se pak pohybujete dále.
Například pro vyvolání seznamu aplikací položím prst doprostřed na pozicí čísla 5 a jedu přímo dolů na osmičku, jakmile se na pozici dostanu, telefon mi zahlásí něco jako application list "vše je v angličtině", když prst zvednu, funkce se spustí a seznam aplikací se zobrazí.
Pohyb je indikován jak již zmíněným hlášením, tak i vibrační odezvou.
Když se chci pohybovati v seznamu, poslouží virtuální kurzorový kříž, který je ve spodní třetině telefonu. šviháním prstu v této oblasti nahoru a dolů simuluji stisk šipek příslušným směrem.
Vše výše zmíněné jsem si vyzkoušel a velmi se mi to líbilo, sice jsem se občas, jak se říká uklikl, ale z trochou cviku si myslím, že bych ovládání zvládl a už teď je mi jasné, že můj příští telefon bude mít v sobě učrčitě systém android.

Ipad jsem měl v ruce také, zde jsem však jen zkoušel některé nové aplikace, ovládání tabletu a vše s tím spojené mi bylo již známo.
Vyzkoušel jsem si tak hlavně nově vydanou aplikaci pro prohlížení obsahu čt24, kterou doporučuji všem, kdo vlastní ipad a pracují bez zrakové kontroly, velmi pěkně přístupná a nenáročná aplikace pro získávání aktuálních zpráv.


A pak byla přestávka a po ní jsem zamířil za kulturou, na koncert.
Nejdřív vystupovali studenti z Litovle, po nich následovaly děti z opavy, jejichž vystoupení mělo obzvlášť velký úspěch.
Ne tak u mě, mě se nejvíc z celé druhé půlky líbilo vystoupení studentů z Vídně, překonali dle mého názoru i studenty z pražské konzervatoře.

A po kkoncertě následovalo různé zdravení a takové ty věci, potkal jsem pár lidí z Prahy, které jsem neviděl už rok či déle.
Po té jsem se ještě s pár kamarády odebral do centra a večer jsme zakončili v jedné hospůdce na České.

Sobota se pak nesla v duchu přednášek, které se většinou týkaly produktů, vystavovaných na páteční výstavě.
Za zmínku stojí výborné přednášky Matěje, Romana a Petra ze slovenska, kteří hovořili o přístupnosti androidu a apple ios zařízení.
Dále mě zaujala přednáška pánů z firmy Ace design, jejichž sada programů asistent, zvládá nyní synchronizaci s kalendáři a kontakty účtů google.

Program knihomol, který prezentovali pánové ze Spektry je jednoduché rozhraní pro stahování knížek z knihovny KDD, více se ale o něm rozepisovat nebudu, osobně se přiznám, že tato aplikace mě vůbec nezaujala.

Naopak finále soutěže Memoriál Zdeňky Vernarské bylo zajímavé a napínavé.

závěr:
Letošní 22. ročník tmavomodrého festivalu hodnotím opět jako vydařený.
Taktéž již 20. setkání fanoušků výpočetní techniky a sobotní přednáška byla výborná, člověk jen žasne, jak se za ta léta technika posunula.
Díky organizátorům z brněnského tyflocentra za skvěle připravenou akci.
Tak za rok zase nashle.


dodatek:
Kdo chce podrobnější průběh přednášek i finále memoriálu, nechť mi napíše a já mu zašlu soukromě nahrávky, kupříkladu informace o přístupnosti androidu a ios zařízení by některé vidící lidi mohla docela dosti zajímat.
Nahrávky z koncertu ani z přednášek nebudu nikam uploadovat, nemám je oficiálně, jsou jen mé vlastní a kdo bude chtít ať si o ně napíše.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama