Srpen 2011

google plus

14. srpna 2011 v 20:33 | Pavelondra |  technika, která nám pomáhá
je google+ opravdu plus?
Aneb, je google+ použitelné poslepu?

Nedávno se ve zprávách objevila informace, že google hodlá konkurovat facebooku a to svou službou plus.
A já, jakožto pravý experimentátor jsem nelenil a ve chvíli kdy se na twitteru začalo řešit nabízení pozvánek do betaverze jsem hned projevil zájem.
Klikl jsem na odkaz v mailu a dostal se na úvodní stránku. Tam už jsem jen přihlášením do google účtu potvrdil, že jde skutečně o mě a mohli jsme začít.

profil
První věc, kterou musíte udělat je vyplnění profilu.
Zde je vše řešeno pomocí tlačítek, po kterých se posunujete klávesou b, v případě že užíváte odečítač jaws.
Hned první tlačítko je např. úvod, stiskneme na něm mezerník a objeví se editační pole, kam můžeme o sobě něco napsat.
A jelikož si google nejspíš zakládá na soukromí svých uživatelů, je pod editačním polem kromě tlačítka uložit ještě jedno, po jehož stisknutí se vyvolá menu, ve kterém si vybereme, kdo chce, aby danou informaci o nás viděl.
A takhle můžeme vyplnit celý profil, co tlačítko, to jedna sekce. Pak už dáme jen úpravy dokončeny a jsme hotovi.

je to začarovaný kruh
Google pro svou službu plus používá trochu odlišný systém řazení přátel, než třeba facebook.
Zde si přidáváte lidi do tzv. kruhů, což se mě osobně jeví jako výborné, můžu si určit, s kým jsem kamarád "kruh friends" čí přízpěvky jen sleduji "following" s kým jsem v příbuzenském vztahu "rodina", můžu si samozřejmě vytvořit i kruh nový, vlastní.
Přidávání lidí dokruhů je jedno z hlavních úskalí z hlediska použitelnosti pro nevidomé.
Když totiž najdete na g+ někoho, kdo se vám líbí a chtěli by jste si ho přidat, není to tak jednoduché. Tlačítko přidat do kruhů se na stránce sice nachází a nalézt jej lze, pak už je to ale horší, objeví se oblast, kde si vybíráte, do kterého kruhu uživatele přidat, sice se kruh dá zaškrtnout, dál však je konec, nedokázal jsem přijít na to, jak uživatele uložit, žádné takové tlačítko se na stránce nenachází.
Je zde naštěstí způsob, jak vše vyřešit a to přes odkaz circles.
Zde si můžete prohlížet, které lidi v kterých kruzích máte, přidávat nové apod.
Pod prvním editačním polem na stránce se zde nachází seznam karet po jehož odentrování si šipkami doprava a doleva volíme, co chceme zkoumat.
Pro potvrzení a přechod do dané sekce stačí dát enter.
Pro přidání nového člověka pak šipkou dolů nalezneme, zde opět nelogicky nijak nepopsaný text přidat novou osobu, na kterém stiskneme mezeru a do editačního pole vpíšeme jméno osoby.
Pokud je osob nalezeno více, můžeme tu správnou vybrat šipkami nahoru a dolů. Po odentrování opět zaškrtávátkem vybereme kruh do kterého chceme přidávat a dole zde již najdeme tlačítko uložit, které opravdu funguje.

stream
Něco jako kanál přízpěvků na fb, co přízpěvek to nadpis. Zde je přístupnost docela v pořádku, jen možná bych uvítal, kdyby obsah přízpěvku byl zobrazen před tlačítky, kterými můžeme přízpěvek sdílet dál a podobně.
Pokud chcete nasdílet něco sami, příslušný odkaz se nachází v horní části stránky, pod odkazy na další služby googlu.
Po jeho odklepnutí se otevře editovací oblast kam se může psát. pak stačí jen zvolit, zda má být přízpěvek veřejný, či jen pro určité kruhy a dát tlačítko sdílet.
Pod nadpisem navigation si taky můžete vybrat, pro který kruh chcete stream sledovat, což se mi taky líbí.

Co umí g+ dál?
samozřejmě fotky, videa, dokonce i hry.
Údajně lze provozovat i videochat, ale s tím jsem si ještě nehrál.

závěr
můj, čistě osobní názor z g+ je ve směs pozitivní.
Sice by pár věcí mohlo být zjednodušeno a taky bych rozhodně uvítal nějakou zjednodušenou verzi, třeba jako je u gmailu základní html, či něco, jako je facebook mobile.
Ale pracovat se s tím dá, psát, komentovat a číst přízpěvky lze, lidi si taky přidávvat můžete, taktéž prohlížení profilů vašich přátel je přístupné.
A hlavně, narozdíl od facebooku není g+ zatím přecpáno reklamami.

Pavel