jsem dotykový, mám klávesnici, jsem android a umím mluvit

8. září 2011 v 19:10 | Pavelondra
jsem dotykový, jsem android a umím mluvit
Po velmi intenzivním používání přináším první postřehy o ozvučeném telefonu s operačním systémem Google android.


Řeč bude o telefonu htc desire z, který má jak obrovský dotykový displej, tak výsuvnou qwerty klávesnici.

Jak to celé vypadá?


Na první dotek my na mysli vytanulo jediné slovo, pádlo.
Telefon je dost velký a ttaké těžký, váhu má však na vině již zmíněná klávesnice, ke které se dostanu později.
Horní strana patří dotykovému displeji, na vrchní hraně je 3,5 jack pro sluchátka, vedle kterého je zapínací/zamykací tlačítko.
Těsně pod horním okrajem se nachází také mikrofon telefonu.
Spodní hrana přístroje je zajímavější.
Uprostřed se nachází hladké, kulaté tlačítko, které slouží jako optický trackpad.
Nad ním, na spodním okraji displeje jsou čtyři senzorová android tlačítka v pořadí home, menu, zpět a hledat.
Výsuvná qwerty má velmi zvláštní mechanismus, místo toho, aby jste horní část s displejem vytáhli nahoru, jak se to dělá u většiny ostatních telefonů, musí se displejová část vysunout do strany, doprava.
Pro psaní je pak pohodlnější otočit telefon na šířku.
Klávesnice je docela dobře hmatná, i když já osobně bych uvítal spíše menší a vystouplejší tlačítka, ta na desire z jsou spíše podlouhlejší a dost málo vystouplá, zvyknout se na ně ale dá.

Ovládání


Systém android nabízí pro nevidomé hned několik možností, jak ovládat telefon bez zrakové kontroly.
Uživatel má na výběr ze dvou neplacených čteček obrazovky a existuje také jedno řešení placené.
Pro české uživatele je také nutné doinstalovat hlas Iveta, který je placený též.
Úvodní nastavení telefonu pro práci bez zrakové kontroly musí s uživatelem projít vidící osoba, což je trochu nevýhoda. Například iphone od applu umožňuje spustit ozvučení bez zrakové kontroly, na tomhle by google dle mě mohl zapracovat.
Po třech dnech zkoušení "a nadávání" jsem dospěl k názoru, že nejlépe se mi telefon ovládá jen pomocí dotykového displeje a trackpadu.
Na výsuvné klávesnici se sice psát dá, ale virtuální klávesnice odečítače talkback přímo na displeji se mi jeví jako rychlejší, alespoň na kratší zadávání textů nebo telefonních čísel.
Klávesnice talkback funguje tak, že jezdíte prstem po obrazovce a znak, na který zrovna najedete je přečten. Aby se znak napsal, stačí prst lehce zvednout.
A co je výborné a co mě opravdu nadchlo, je tlačítko nalevo od mezerníku s názvem voice input.
Po jeho stisknutí telefon začne poslouchat a vy můžete text, který chcete zadat prostě nadiktovat hlasem.
Dvě kratší české věty to rozpoznalo bez problému, rovněž názvy některých aplikací, které jsem hledal v marketu mi to rozpoznalo dobře.
Strach jsem měl ze senzorových androidích tlačítek, ale bylo to zbytečné, jsou od sebe dostatečně daleko, při stisknutí vibrují a po troše cviku se do nich trefí člověk lehce.
Trackpad je také dobře ovladatelný, je sice dost citlivý ale pracovat se s ním dá výborně. Jen mám takový pocit, že to bude horší po dvou nebo třech pivech, reakce na to, zda jedete prstem do stran nebo nahoru či dolů jsou dost citlivé.
Pracovní plocha systému android na telefonech htc je zcela nepřístupná, nádstavba htc sense nebyla zjevně tvořena s ohledem na nevidomé uživatele.
Naštěstí jsem tento problém vyřešil tím, že jsem si do telefonu nainstaloval aplikaci eyes-free shell, což je pracovní plocha přímo pro nevidomé, o té se dočtete více na www.blind-android.cz
Telefonování je věc, o které nevím, co si mám myslet.
Vytočit číslo, které není v kontaktech je jednoduché, stačí prostě na hlavní obrazovce začít psát číslo a aplikace telefon se sama spustí. Tlačítko volat se dohledat také dá. Ovšem, co je docela problémové, to je ukončování hovorů.
Telefon má v sobě senzor přiblížení, který zamkne displej ve chvíli, kdy se v průběhu hovoru k telefonu přiblíží ucho.
Pro zavěšení se tak telefon musí oddálit, odemknout a pak až stisknout tlačítko ukončit.
Rovněž jsem nepřišel zatím na to, jak v aplikaci lidé, která v telefonu funguje jako kontakty vytáčet přímo ze seznamu. Mám takový neblahý pocit, že aplikace lidé je nějaká šílenost, kterou do telefonu nahrálo samo htc.
Po nějaké době jsem tedy pro vytáčení čísel a správu kontaktů začal používat plně ozvučenou aplikaci mobileaccessibility, která je přímo pro nevidomé.
Ta je sice placená, ale ukázalo se, že je to dobrá investice, telefonování, sms a správa přijatých/zmeškaných hovorů je s tímto programem o mnoho jednodušší.
Někomu by sice mohlo vadit, že prostředí mobileaccessibility je v angličtině, ale zvyknout se na to dá, tedy alespoň mě její používání problém nečiní.
A navíc člověk nemusí hledat pro různé základní činnosti složitě aplikace.
Pro správu hovorů, kontaktů, zpráv, budíků, kalendáře a e-mailů je v sadě mobileaccessibility balíček plně přístupných aplikací.
Oznamování událostí, jako jsou zmeškané hovory, sms, instalace aplikací a další je dobře ozvučeno, když k události dojde, je ihned přečtena a pokud si chci všechny prošlé události projít, dostanu se k nim jednoduše přes položku oznámení po stisku klávesy menu na obrazovce htc.

Aplikace


No a když jsem tedy vyřešil věci, které jsou pro užívání telefonu základní, pustil jsem se do testování ostatních aplikací.
zkoušel jsem:

Market


Základní aplikace, bez které bych do telefonu žádné programy nedostal.
Hlavní okno je tak nějak přístupné, ale žádná sláva to není
Vyhledávání naštěstí mluví dobře, sice tlačítko hledat se tváří jako nepopsané, ale naštěstí to problém není.

Foursquare


mluví výborně, čte seznam přátel, kdo se kde checkoval a kdy
čte okno pro nový checkin, nejbližší místa i to, co z daného checkinu vznikne, nový odznáček, počet bodů a tak.

Pubtran


Z této aplikace jsem totálně, ale totálně nadšen.
Je to vlastně rozhraní pro jízdní řády idosu.
Aplikace dokazuje, že v jednoduchosti je síla.
Výběr jízdních řádů, pod tím dvě editační pole a tlačítko hledat. To vše je ozvučeno parádně, i když z nepochopitelných důvodů místo názvů polí odkud a kam je čteno "autocomplete", ale to se dá odpustit.
S programem jsem zkoušel vyhledat vlakové spojení, tramvajové spojení v Brně a autobusové spojení.
Mobil vyčítal i seznam s výsledky, takže jsem hned věděl, za jak dlouho daný spoj jede a kdy bude v cílovém místě.

Soundhount


program na rozpoznání hudby mluví také dobře, tlačítko, které se má stisknout pro začátek rozpoznání je ozvučeno a v okně s výsledky se lze šipkami také pohybovat a vše je dobře čteno

Friend stream


Aplikace pro twitter a facebook je ozvučena tak půl na půl, přízpěvky čte dobře, jen je problém, že jsou dohromady zprávy z twitteru i facebooku a mobil nijak neohlašuje, který kam patří. Sice se dají rozpoznat podle toho od koho přízpěvek došel, jména lidí na fb a twitteru vypadají jinak, ale stejně to celé působí trochu zmateně.

Internet


Zde se má věc tak, že výchozí prohlížeč od googlu nemluví vůbec, naštěstí lze použít plně ozvučený program který je součástí sady ozvučených aplikací softwaru mobileaccessibility.
Prohlížeč je to rychlý a lehce ovladatelný.
Do detailů zabíhat nebudu, líbí se mi ale hlavně, že jednoduchým stiskem klávesy můžu přepínat typy prvků, po kterých se pohybuji "nadpisy, odkazy atd" a procházení stránek je tak opravdu svižné.

Čt24


Aplikace je ozvučena půl na půl, hlavní okno s výběrem typu zpravodajství a seznamem zpráv samotných je dobře ozvučeno, po odentrování nějaké zprávy se však objeví jen tři nepopsaná tlačítka. O dvou z nich jsem zjistil, že fungují ako posun na předchozí a další článek, o třetím nemám absolutně potuchy, co dělá.

Tune in radio


Doporučuji, mluví dobře, výběr žánru, země a stanic pro poslech je ozvučen, při přehrávání jsou ovládací prvky ozvučeny také.

Závěr


Je to úplně jiné než používání telefonu nokie.
Ten, kdo si koupí telefon android a nevidí, musí počítat s tím, že si musí zvykat na úplně nové věci. Některé úkony jsou složitější, některé jednoduché.
Android se dá ale přizpůsobit, když něco nemluví, dá se pro to téměř vždy najít alternativa.
V celku si ale troufám říct, že mobilní telefon se systémem Google android přístupný je.
A pokud by se mě někdo nevidomý zeptal, zda může používat androidí mobil zřejmě bych mu odpověděl "Ano, telefon s androidem používat můžeš."
Pavel Ondra
 


Komentáře

1 Vojtěch Polášek Vojtěch Polášek | E-mail | Web | 8. září 2011 v 22:59 | Reagovat

Zajímavé, konečně o tom někdo něco napsal. Ale zklamalo mě to že, abych mohl používat systém který je od základu zdarma, musel bych si koupit zas nějaký software... asi si počkám až na talkbeku a tom druhém zapracují.

2 innereye innereye | 9. září 2011 v 0:01 | Reagovat

[1]: tak to by mělo být nejpozději do vánoc. android 4 Icecream sandwich má být uvolněn v říjnu asi.

3 Jan J. Krása Jan J. Krása | 24. září 2011 v 9:54 | Reagovat

Ještě jde o to, pro které mobily bude ta verze dostupná.

4 innereye innereye | 25. září 2011 v 12:25 | Reagovat

no prave, zacinam mit u desire z pochyby.

5 pvagner pvagner | 26. září 2011 v 9:47 | Reagovat

Je to fajn, žiaľ ale aj text tohoto článku chápem ako fakt, že google zliháva. Oveľa lepšej prístupnosti sa človek dočká s aplikáciami tretích strán ako priamo od google.
Očakával by som, že aspoň vstavané aplikácie a jadro UI operačného systému bude dostatočne prístupné.
Mobile accessibility stojí ak sa nemílim okolo 100 €.
Znamená to, že nejaké 3 až 4 stovky za dobrý android telefón, 100 za mobile accessibility a to už sa pomaly ale isto hrabeme na cenu iphone, ktorý naozaj má tieto elementárne problémy s prístupnosťou vstavaných prvkov vyriešené.
Android je dobrá myšlienka, len žiaľ google ako tvorca prístupnosti nevenuje zatiaľ dostatočnú vážnosť.
Namiesto princípu univerzálneho dizajnu ide cestou samo ozvučených aplikácií.
Napr. prístupnosť na web sa podľa dostupných inormácií bude riešiť rozšírením webového prehliadača o systém chromevox. Výsledkom bude samoozvučený prehliadač.
Rovnako je riešená prístupnosť v aplikácii mapy.
Tiež dlhodobo sme čelili nedostatkom s ozvučením emailového klienta, dnes sa dá ppužiť program K9, ktoré je chvalabohu open-source.
Inak ak budeš ešte písať nejaké pokračovanie, mňa by zaujímalo aké aplikácie na prehrávanie a správy hudobných súborov.
Existuje aj verzia rockboxu pre android, neviem ale ako sa toto používa. Ak by to chodilo, bolo by to fajn.

6 janecek janecek | Web | 20. února 2015 v 17:12 | Reagovat

Dotykový mobilní telefony se neustále vyvíjí ... a my sledujeme jejich průběh :-)

7 Dorothyclape Dorothyclape | E-mail | 18. července 2017 v 22:49 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
Good luck ;)

XRumer20170718

8 lolaviortme lolaviortme | E-mail | 21. července 2017 v 22:24 | Reagovat

Тут посмотрела 3 и 4 серию, ЭМОЦИЙ ВАГОН ПРОСТО.

<a href="http://tiod.ru/trejlery/igra-prestolov.html">Игра Престолов 7 сезон </a>

p.s Жаль 5 серии еще нет обещали завтра!

9 WriteEssay WriteEssay | E-mail | Web | 25. července 2017 v 13:44 | Reagovat

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

10 DavidBon DavidBon | E-mail | 28. července 2017 v 16:39 | Reagovat

VasTutNet точка  ru  удалим негативные отзывы о Вас,разместим положительные,Спецалист по удалению плохой негативной информации в сетиНегатив Удалим всю негативную информацию ,разместим положительные отзывы.Привлечение трафика аналог яндекс директа и гугла Агентство репутации Вастутнет VasTutNet точка ру!

11 CarolynCence CarolynCence | E-mail | 5. srpna 2017 v 13:48 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
Good luck ;)

XRumer201708

12 CarolynCence CarolynCence | E-mail | 6. srpna 2017 v 6:01 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
You read it - then IT WORKS!
See you later ;)

XRumer201708

13 Georgemot Georgemot | E-mail | Web | 22. srpna 2017 v 21:57 | Reagovat

<a href=http://cyril-leytsihovich.ml/>предложения млм бизнеса, сетевой маркетинг возможности</a>

14 Larrybip Larrybip | E-mail | Web | 17. října 2017 v 0:45 | Reagovat

http://medialogos.ucu.edu.uy/component/k2/itemlist/user/62161  смотреть бесплатно российские мультфильм   смотреть кино хорошем качестве hd 720 2015  http://shbab-alex.com/component/k2/itemlist/user/44602

15 BethanyTif BethanyTif | E-mail | Web | 25. října 2017 v 8:56 | Reagovat

http://publish.lycos.com/buyvaliumonlinewithoutprescr/2017/10/04/buy-valium-online-without-prescription/

16 ElvaAxw ElvaAxw | E-mail | Web | 16. listopadu 2017 v 0:46 | Reagovat

Hey guys!!!
designs and builds specialty lines of lead oxide production equipment, material handling systems, battery related process machinery, parts, and accessories for the battery, pigment, glass, and chemical industries.  http://techbasys.com offers technical application and engineering services to help the customer acheive maximum benefit from their equipment and manufacturing processes.

17 citalopram 20 mg citalopram 20 mg | E-mail | Web | 15. července 2018 v 14:36 | Reagovat

citalopram 10 mg

18 ranitidine 150 mg ranitidine 150 mg | E-mail | Web | 17. července 2018 v 13:45 | Reagovat

ranitidine 150 mg

19 ranitidine 300 mg ranitidine 300 mg | E-mail | Web | 17. července 2018 v 17:45 | Reagovat

ranitidine 300 mg

20 meloxicam 7 5 mg meloxicam 7 5 mg | E-mail | Web | 18. července 2018 v 7:29 | Reagovat

meloxicam 15 mg

21 meloxicam 7 5 mg meloxicam 7 5 mg | E-mail | Web | 18. července 2018 v 7:50 | Reagovat

meloxicam 7 5 mg

22 naproxen 500 mg naproxen 500 mg | E-mail | Web | 19. července 2018 v 12:15 | Reagovat

naproxen 500 mg

23 JamesBreep JamesBreep | E-mail | Web | 5. srpna 2018 v 18:23 | Reagovat

<a href=http://fei.girls-kzn.mobi>проститутки Казань</a>
<a href=http://fei.girls-kzn.mobi/individuals/>индивидуалки Казань</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama